Vendosni fjalën kyçe....

Zbulohet arkitektura e re më e mirë në botë


Një hotel në zhvillim në Dubai, një observator hapësinor në Qipro dhe qendra e kontrollit të një termocentrali diellor turk janë ndër më shumë se 220 projektet e përzgjedhura për çmimin prestigjioz “Ndërtesa Botërore e Vitit”.

Lista e ngushtë përfshin 18 kategori, nga banesat dhe zyrat tek objektet shëndetësore dhe vendet sportive, dhe u shpall nga organizatorët e Festivalit vjetor Botëror të Arkitekturës (WAF).

Ndërtesa të tjera të spikatura në listën e ngushtë të këtij viti përfshijnë Ambasadën e re Australiane në Uashington DC dhe Terminalin 2 të zgjeruar së fundmi në aeroportin Changi të Singaporit.

Të gjithë finalistët do të prezantojnë projektet e tyre në edicionin e 17-të të festivalit këtë nëntor. Një panel prej 175 delegatësh do të votojë për fituesit e kategorive, të cilët më pas do të konkurrojnë për titullin e përgjithshëm.

Çmimi kryesor i vitit të kaluar iu dha një shkolle me konvikt në provincën Zhejiang të Kinës, e cila përmban një park në çati, shtëpi pemësh dhe vendkalime të ngritura që formojnë një “pyll lundrues”. Fituesit e mëparshëm të Ndërtesës Botërore të Vitit përfshijnë Muzeun Kombëtar të Arteve të Shekullit XXI të projektuar nga Zaha Hadid në Romë, një termocentral me energji nga mbeturinat me një pistë skish në çati në Kopenhagë dhe kullën “e riprodhuar” në Quay Quarter Tower të Sidneit, e cila ruante dy të tretat e një rrokaqielli të vjetër në vend.

Drejtori i programit të WAF, Paul Finch, në një deklaratë tha se konkursi i vitit 2024 kishte tërhequr “një grup tjetër të mrekullueshëm hyrjesh” që “i kishin bërë projektet e përzgjedhjes së ngushtë një proces të vështirë”, shkruan CNN.

Projektuar nga arkitektët amerikanë Kohn Pedersen Fox, Atlantis 500 metra i gjatë (1640 këmbë) Hoteli Mbretëror në Dubai

Plani i ri i zgjerimit të kampusit të Universitetit të Shkencave të Aplikuara Reutlingen në Gjermani, pasqyron funksionin e ndërtesës si një qendër për mësimin

Firma kiliane e arkitekturës Contexto