Vendosni fjalën kyçe....

Barcelona ndalon marrjen me qira të apartamenteve nga turistë të huaj


Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, njoftoi të premten se do ndalojë marrjen me qira të apartamenteve për turistët deri në vitin 2028, një veprim i papritur drastik teksa kërkon të frenojë kostot e larta të strehimit dhe ta bëjë qytetin të banueshëm për banorët.

Kryebashkiaku i majtë i qytetit, Jaume Collboni, tha se deri në nëntor 2028, Barcelona do heqë licencat e 10,101 apartamenteve të miratuara tani për tani si qira afatshkurtra.

“Ne po përballemi me atë që besojmë se është problemi më i madh i Barcelonës”, tha Collboni në një tubim.

Bumi i qirave afatshkurtra në Barcelonë, qyteti më i vizituar i Spanjës nga turistët e huaj, do të thotë se disa banorë nuk mund të përballojnë një apartament pasi qiratë u rritën me 68% në 10 vitet e fundit dhe kostoja e blerjes së një shtëpie u rrit me 38%, tha Collboni. Qasja në strehim është bërë një nxitës i pabarazisë, veçanërisht për të rinjtë, shtoi ai.

Qeveritë kombëtare shijojnë përfitimet ekonomike të turizmit me Spanjën që renditet ndër tre vendet më të vizituara në botë, por çmimet e  larta në disa vende, zbutja dhe preferenca e pronarëve për qiratë fitimprurëse turistike janë gjithnjë e më shumë një temë e nxehtë në të gjithë Evropën.

Qeveritë lokale kanë njoftuar kufizime për qiratë afatshkurtra në vende të tilla si Ishujt Kanarie të Spanjës, Lisbona dhe Berlini në dhjetëvjeçarin e fundit.

Ministrja e Strehimit e Spanjës, Isabel Rodriguez, tha se mbështet vendimin e Barcelonës.

“Bëhet fjalë për të bërë të gjitha përpjekjet e nevojshme për të garantuar qasje në strehim të përballueshëm,” postoi ajo në X.

Platforma e pushimeve me qira Airbnb, e cila pret një numër të konsiderueshëm listimesh të Barcelonës, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

“Collboni po bën një gabim që do çojë në varfëri më të lartë dhe papunësi”, tha në një deklaratë shoqata e apartamenteve turistike të Barcelonës APARTUR, duke shtuar se ndalimi do shkaktonte një rritje të apartamenteve të paligjshme turistike.

Hotelet do përfitojnë nga lëvizja. Hapja e hoteleve të reja në zonat më të njohura të qytetit u ndalua nga një parti e ekstremit të majtë që qeveriste Barcelonën midis 2015 dhe 2023, por Collboni ka sinjalizuar se mund të lehtësonte kufizimin.

Shoqata e hoteleve të Barcelonës nuk pranoi të komentojë mbi njoftimin e së premtes.

“Ato 10,000 apartamente do përdoren nga banorët e qytetit ose do dalin në treg me qira ose shitje,” tha Collboni për masën.

Qeveria lokale e Barcelonës tha në një deklaratë se do ruajë regjimin e saj “të fortë” të inspektimit për të zbuluar apartamente të mundshme turistike të paligjshme pasi ndalimi të hyjë në fuqi.

Vitet e fundit në qytet nuk është lejuar asnjë apartament i ri turistik. Qeveria vendore ka urdhëruar mbylljen e 9,700 apartamenteve turistike të paligjshme që nga viti 2016 dhe afër 3,500 apartamente janë rikuperuar për t’u përdorur si banesa kryesore për banorët vendas, tha ai.