Vendosni fjalën kyçe....

Helikopteri i presidentit iranian bën “ulje të vështirë”, nisin kërkimet


Një helikopter në një kolonë me të cilën po udhëtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi u përfshi në një “ulje të vështirë” të dielën pasdite, sipas mediave shtetërore iraniane, shkruan JP.

Hollësitë rreth incidentit mbetën të paqarta që nga pasditja e së dielës, megjithëse raportet fillestare treguan se aksidenti përfshinte helikopterin e presidentit dhe motin me mjegull.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Tasnim, e lidhur me IRGC, shërbimet e urgjencës po kryenin kërkime për të gjetur helikopterin e presidentit, por moti me mjegull në zonë po ndërlikonte përpjekjet e kërkimit.

Ministri i Jashtëm iranian, liderët rajonalë në helikopter me Raisin

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian dhe Mohammad Ali Ale-Hashem, përfaqësuesi i rëndësishëm në Azerbajxhanin Lindor dhe Imami i Namazit të së Premtes në Tabriz, thuhet se ishin në helikopter me Raisin.

Zëvendës Koordinatori i Çështjeve Civile të Azerbajxhanit Lindor tha se kishte tre helikopterë në kolonë, dy prej të cilëve u ulën në mënyrë të sigurt dhe njëri prej të cilëve ra, sipas mediave shtetërore iraniane. Zëvendëskoordinatori shtoi se nuk dinte hollësi për viktimat e mundshme apo shkakun e saktë të aksidentit.

Mediat iraniane raportuan se disa njerëz ishin në gjendje të bisedonin me Ale-Hashem menjëherë pas incidentit, por kontakti kishte humbur që atëherë.

Raisi ishte takuar me Azerbajxhanin Elham Aliyev më herët të dielën në kufirin Azerbajxhano-Iranian.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Jerusalem Post