Vendosni fjalën kyçe....

Tirana fiton ndaj Dinamos dhe i afrohet “Final 4”

Në stadiumin “Air Albania” në Tiranë, Tirana fitoi me rezultatin 3-2 kundër Dinamos në një ndeshje që nuk mungoi pasioni dhe tensioni. Klevi Qefalija, ish-lojtari i bardhebluve, shkëlqeu duke shënuar dy gola për Dinamon dhe për pak “ngriu” buzëqeshjen e Tiranës.

Ndeshja e raundit të 28-të filloi me një epërsi të shpejtë të Dinamos, pasi Nikqi shënoi në minutën e shtatë. Megjithatë, Tirana u kthye në lojë dhe shënoi dy gola me Latifin në minutën e 17-të, duke krijuar një situatë të barabartë.

Në pjesën e dytë, Klevi Qefalija arriti të shënojë dy gola brenda pesë minutave (në minutat 70 dhe 76), duke barazuar rezultatin në 2-2. Megjithatë, kënaqësia e Dinamos nuk zgjati shumë, pasi Jonuzi shënoi për Tiranan në minutën e 79-të, duke rikthyer epërsinë për ekipin kryeqytetas.

Me këtë fitore, Tirana mbetet në vendin e pestë me 39 pikë, një më pak se Skënderbeu, që ndodhet në vendin e katërt. Nga ana tjetër, Dinamo mbetet në vendin e gjashtë me 36 pikë. Derbi mes këtyre dy skuadrave ishte emocionues dhe denjë për historinë e tyre të gjatë në futbollin shqiptar. Erbim Fagu merr fitoren e tij të parë si trajner i Tiranës në Superligë.