Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli liron 33 të burgosur palestinezë në ditën e katërt të armëpushimit


Izraeli liroi 33 të burgosur palestinezë të hënën vonë, duke përfshirë 30 fëmijë dhe tre gra, si pjesë e një marrëveshjeje shkëmbimi me grupin palestinez Hamas.

Midis të liruarve janë nëntë të burgosur nga Jeruzalemi, përfshirë të burgosurin më të ri, 16-vjeçarin Nofuz Hammad nga lagjja Sheikh Jarrah, i cili ishte dënuar me 12 vjet burg, tha një korrespondent i Anadolu. Ai shtoi se 24 të burgosurit e mbetur janë nga provinca të ndryshme të Bregut Perëndimor.

Izraeli ka liruar 150 të burgosur palestinezë nga burgjet e tij në këmbim që Hamasi të lirojë 50 civilë izraelitë, të gjithë gra dhe të mitur.