Max Verstappen i Red Bull fiton çmimin e madh të Formula 1 në Las Vegas

Piloti i Red Bull, Max Verstappen, i cili siguroi titullin e Formula 1 2023 pas një gare sprinti të zhvilluar në Katar muajin e kaluar, fitoi çmimin e madh inaugurues të Las Vegasit të shtunën.

Holandezi fitoi garën me 50 xhiro në Las Vegas Strip Circuit me kohën 1 orë, 29 minuta dhe 08.289 sekonda për të mposhtur Charles Leclerc të Ferrarit në raundin e 22-të.

Verstappen siguroi një fitore rekord të 18-të të fushatës së vitit 2023.  Ai tani ka fituar tre Grand Prix në SHBA këtë sezon, Miami në maj, Austin në tetor, dhe Las Vegas të shtunën.  Leclerc nga Monaco ishte 2.070 sekonda pas Verstappen për të ardhur i dyti në Las Vegas.

Piloti meksikan Sergio Perez, shoku i skuadrës së Verstappen në Red Bull, e mbylli garën në vendin e tretë.  Sezoni 23-raundesh i Formula 1 do të përfundojë me Çmimin e Madh të Abu Dhabi më 26 nëntor.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e AA.