Vendosni fjalën kyçe....

Përplasje me armë mes grupeve në Florida, 2 të vrarë, 18 të plagosur


Pas ngjarjes, një i dyshuar është në paraburgim dhe të paktën një tjetër është në kërkim, shkruan Associated Press.

Dyshohet se dy sulmues hapën zjarr pak para orës 3 të mëngjesit në bllokun 1600 të East 7th Avenue në zonën e qytetit Ybor, tha shefi i policisë së Tampa, Lee Bercaw gjatë një konference për shtyp në vendngjarje.

Përleshja ndodhi në një zonë me disa bare dhe klube dhe në atë kohë kishte një numër të madh argëtuesish natën vonë në zonë, tha Bercaw.

Zëdhënësja e policisë në Tampa, Jonee Lewis tha se “qindra” njerëz ishin në rrugë pasi shumë vende të natës u mbyllën herët të dielën. Ajo tha se një person u arrestua, por asnjë akuzë nuk u ngrit menjëherë. “Ata po merren në pyetje dhe ne do të nisim nga aty” tha Lewis.

Policia nuk ka dhënë emrat e të vrarëve, por Emmitt Wilson tha se djali i tij 14-vjeçar, Elijah, ishte një nga viktimat. Wilson doli në vendngjarje të dielën pasi mori një telefonatë se djali i tij ishte viktimë.

“Është çmenduri për mua. As që ndihem sikur jam këtu tani”, tha Wilson.

“Shpresoj që hetuesit të bëjnë punën e tyre dhe të zbulojnë se kush e vrau djalin tim.”

Videoja e postuar në internet tregon njerëz, shumë me kostume të HalloWeen-it, duke pirë dhe duke folur në rrugë kur tingëllojnë rreth një duzinë të shtëna të ndjekura disa sekonda më vonë nga rreth tetë të tjera, duke krijuar një rrëmujë. Disa njerëz rrëzohen mbi tavolina metalike dhe mbulohen pas tyre.

“Ishte një shqetësim apo një përplasje mes dy grupeve. Dhe në këtë luftë mes dy grupeve ne kishim qindra njerëz të pafajshëm të përfshirë që ishin në rrugë”, tha Bercaw.

Ai nuk dha detaje për lëndimet e pësuar nga viktimat e dërguara në spitalet e zonës.

Policia është ende duke hetuar arsyen e përplasjes mes dy grupeve, tha ai.

Kryetarja e bashkisë së Tampës, Jane Castor, një ish-shefe e policisë së qytetit, tha se problemi nuk është mungesa e policisë, por qasja e lehtë ndaj armëve.

“Përsëri, një humbje e pakuptimtë jetësh nga ata që zgjedhin të zgjidhin një mosmarrëveshje me armë zjarri. Jetët e humbura dhe të tjerat ndryshuan përgjithmonë. Për çfarë qëllimi? Departamenti i Policisë Tampa kishte 50 oficerë të vendosur në zonë në atë kohë, kështu që kjo nuk është një çështje e zbatimit të ligjit. Vendimet e këqija të marra në një sekondë dhe përhapja e armëve të gatshme janë përgjegjëse për këto incidente pothuajse të përditshme”, tha ajo në një deklaratë.