Vendosni fjalën kyçe....

Karvani i dytë i ndihmave hyn në Gaza përmes kalimit egjiptian në Rafah – Media


Sipas mediave egjiptiane, kolona e dytë e kamionëve të ndihmës ka filluar të hyjë në Rripin e Gazës nga ana egjiptiane e kalimit Rafah.

Sipas kanalit të lajmeve të Kajros, kalimi tokësor Rafah u hap për të dytën ditë radhazi për të sjellë ndihma të reja humanitare dhe ndihma në Rripin e Gazës.

Të shtunën, një kolonë ndihmash me 20 kamionë hyri në Rripin e Gazës nga vendkalimi kufitar Rafah të shtunën. Ishte dorëzimi i parë i ndihmës në Gaza që kur shpërtheu konflikti i armatosur midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas më 7 tetor.

Konflikti në Gaza, nën bombardimet dhe bllokadën izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi Operacionin Al-Aksa Flood, një sulm i befasishëm me shumë drejtime që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nga toka, deti dhe ajri.

Ai tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurta kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Të paktën 4,651 palestinezë, duke përfshirë 1,873 fëmijë, janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1,400 njerëz në Izrael.