Vendosni fjalën kyçe....

Rivalët akuzojnë Trump për mungesë në debatin e dytë republikan


Mungesa e Donald Trump luajti një rol qendror në debatin e dytë primar republikan të sezonit zgjedhor 2024, pasi shtatë shpresëtarë të Shtëpisë së Bardhë u përpoqën dhe nuk arritën të shkundnin një garë në të cilën ish-presidenti mbetet favoriti i qartë.  

Dy nga rivalët e Trump u përpoqën të përfitonin nga mungesa e tij duke e kritikuar atë për shmangien e debatit, i cili u mbajt në  në Institutin e Fondacionit Presidencial Ronald Reagan në Simi Valley, Kaliforni.

DeSantis u tall me Trumpin si “të humbur në veprim”, duke thënë se, ai duhet të jetë në këtë skenë sonte. 

Chris Christie, ish-guvernatori i Nju Xhersit, sugjeroi se Trump po i anashkalonte debatet nga frika se mos përballej me votuesit.

Në pyetjen e fundit të natës, moderatorët e debatit Fox Business dhe Univision, i detyruan kandidatët të llogarisnin realitetin. Prezantuesja e Fox News, Dana Perino, pyeti: “Cila është rruga juaj matematikore, guvernatori DeSantis, në mënyrë që të përpiqeni të mundni presidentin Trump, i cili ka një kryesim komandues dhe të qëndrueshëm në këtë garë?”  DeSantis u përgjigj: “Sondazhet nuk zgjedhin presidentë. Votuesit zgjedhin presidentët. Dhe ne do t’ua çojmë çështjen njerëzve në këto shtete të votimit të hershëm.”

Por këta votues nuk duken ende të lëkundur nga asnjë nga kandidatët që dolën në skenë të mërkurën mbrëma. Edhe pse Trump përballet me 91 akuza për krime në katër çështje penale, kandidatët kryesorë republikanë kanë luftuar për të vënë një shenjë në kryesinë e rëndësishme të votimit të ish-presidentit, shkruan The Guardian

Një sondazh i NBC News i kryer këtë muaj tregoi se Trump ka mbështetjen e 59% të votuesve të mundshëm republikanë primarë, duke i dhënë ish-presidentit një avantazh prej 43 pikësh ndaj DeSantis. Përveç Trump dhe DeSantis, çdo kandidat primar republikan mbetet i zhytur në shifra të vetme, zbuloi sondazhi.  

DeSantis në veçanti hyri në debatin e dytë duke kërkuar një moment shkëputjeje për të ndihmuar në shuarjen e dyshimeve në rritje mbi aftësinë e tij për të sfiduar Trumpin për nominimin. 

Ish-zëvendëspresidenti, Mike Pence, bëri thirrje për kalimin e “një dënimi me vdekje federal, të përshpejtuar për këdo që është përfshirë në një gjuajtje masive në mënyrë që ata të përmbushin fatin e tyre në muaj, jo vite”. 

“Është e paqartë se si një politikë e tillë mund të parandalojë të shtënat masive, veçanërisht duke pasur parasysh se autorët e krimeve të tilla shpesh vdesin nga vetëvrasja ose vriten nga forcat e rendit para se të ndiqen penalisht.” tha ai.

Në një moment tjetër befasues, senatori i Karolinës së Jugut Tim Scott, i cili i bën pjesë tek Amerikanët e Zinj, la të kuptohej se skllavëria kishte qenë më e durueshme për ata, sesa programi anti-varfëri i presidentit Lyndon Johnson që krijoi programe të mirëqenies sociale si ‘Medicare’. 

 “Familjet e zeza i mbijetuan skllavërisë. I mbijetuam taksave të sondazhit dhe testeve të shkrim-leximit. Ne i mbijetuam diskriminimit duke u endur në ligjet e vendit tonë,” tha Skot.

Asa Hutchinson, ish-guvernatori i Arkansasit që mori pjesë në debatin e parë primar, nuk u paraqit të mërkurën për shkak se nuk përmbushi kërkesat e shtuara të votimit të vendosura nga Komiteti Kombëtar Republikan, por ai këmbënguli se do të vazhdonte të luftonte për emërimin.

 Në një deklaratë lëshuar të hënën, Hutchinson tha se do të shkonte përpara me ngjarjet e planifikuara në shtetet e votimit të parakohshëm edhe pasi ai nuk arriti të kualifikohej për debatin.  

“Hyra në këtë garë sepse është shumë e rëndësishme që një udhëheqës brenda partisë republikane t’i bëjë ballë Donald Trumpit dhe ta thërrasë atë për të mashtruar mbështetësit e tij dhe popullin amerikan”, tha gjithashtu Hutchinson. 

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e The Guardian 

Përgatiti për Hashtag.al, Megi Cuka