Vendosni fjalën kyçe....

Arabia Saudite po i afrohet normalizimit me Izraelin, thotë princi i kurorës


Princi i kurorës saudit Mohammed bin Salman tha të mërkurën se Mbretëria po shkon drejt një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin.

Bin Salman kundërshtoi raportet se procesi historik për vendosjen e marrëdhënieve midis kombeve ka ngecur për shkak të kundërshtimit izraelit për të bërë lëshime përballë palestinezëve, duke thënë se “negociatat e mira” janë duke vazhduar, sipas AA.

“Ne shpresojmë se do të arrijë një vend që do të lehtësojë jetën e palestinezëve dhe do ta bëjë Izraelin si një lojtar në Lindjen e Mesme”, tha ai gjatë një interviste për Fox News. “Çdo ditë ne afrohemi më shumë”.

Riadi ka këmbëngulur që çdo marrëveshje për të vendosur lidhje me Izraelin të përfshijë një komponent që avancon përpjekjet për krijimin e një shteti palestinez, koncesione që Izraeli deri më tani i ka rrëzuar pa masë ndërsa qeveria e tij e ekstremit të djathtë vazhdon të zgjerojë vendbanimet vetëm me hebrenj në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Përveç dosjes palestineze, Arabia Saudite thuhet se po kërkon koncesion shtesë nga Uashingtoni si pjesë e çdo marrëveshjeje të mundshme, duke përfshirë një pakt sigurie me SHBA-në, shitjen e armëve të avancuara dhe ndihmën në zhvillimin e një programi bërthamor civil.

Izraeli dhe Arabia Saudite janë rivalë rajonalë të Iranit dhe bin Salman tha se nëse Teherani duhet të fitojë një armë bërthamore “ne duhet ta marrim një të tillë”.

Raportet kanë sugjeruar se bin Salman po kërkon të shmangë angazhimet ligjore të sanksionuara në ligjin amerikan, të cilat vendosin kufizime të rrepta për bashkëpunimin bërthamor për të siguruar që ai synohet vetëm për qëllime paqësore.

Ata urdhërojnë që një bashkëpunim i tillë t’u përmbahet kritereve të mospërhapjes për të lidhur ligjërisht partnerët për përdorimin paqësor bërthamor, duke përfshirë ndalimet e pasurimit dhe ripërpunimit të materialit bërthamor pa pëlqimin e SHBA-së dhe respektimin e masave mbrojtëse të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA).

Izraeli mbetet i vetmi komb i armatosur bërthamor në Lindjen e Mesme, por në mënyrë të përsëritur ka refuzuar ta konfirmojë faktin publikisht si pjesë e një politike të paqartësisë strategjike.