Vendosni fjalën kyçe....

Mbreti Charles III zhvillon paradën mbretërore në ditlindjen e parë të tij si monark


 

Mbreti Charles III ringjalli një traditë mbretërore duke hipur mbi kalë në Trupat e parë në ngjyrën e mbretërimit të tij, që shënon ditëlindjen zyrtare të sovranit britanik, sipas CNN.

Spektakli tradicional ushtarak të shtunën është një paradë si asnjë tjetër me gjithë madhështinë dhe madhështinë që pritet nga rastet mbretërore dhe tërheq turma masive në Londrën qendrore. Ditëlindja aktuale e Charles është në nëntor dhe zakonisht festohet privatisht.

Ai iu bashkua 1500 ushtarëve, 300 kuajve dhe qindra muzikantëve ndërsa ata kaluan distancën e shkurtër nga Pallati Buckingham deri në Paradën e Gardës së Kuajve në St James’s Park për ceremoninë e ndjekur nga anëtarët e familjes mbretërore.

Ishte një pamje e paparë për gati 40 vjet. Hera e fundit që një monark në fuqi hipi në procesion ishte Mbretëresha Elizabeth II në 1986.

Mbreti Charles veshi një uniformë të Gardës Uellsiane, me emblemë presh në jakë dhe kumbull jeshile dhe të bardhë në lëkurën e ariut, për këtë rast.

Ai u ndoq me kalë nga disa kolonelë mbretërorë, duke përfshirë Princin William, i veshur gjithashtu me uniformën e Gardës së Uellsit, regjimentin që trashëgoi nga babai i tij në dhjetor. Ai hipi së bashku me Princeshën Anne, Gold Stick in Waiting dhe Colonel of the Blues and Royals, dhe Princ Eduard, i cili është kolonel i Gardës së Londrës.

Pas tyre ishte një karrocë me kuaj që mbante Mbretëreshën, Katerinën, Princeshën e Uellsit dhe treshen e pëlqyer nga turma e Princit George, Princeshës Charlotte dhe Princit Louis. Festa mbretërore u shoqërua nga një shoqërues i sovranëve me ushtarë nga rojet e jetës së kalorësisë shtëpiake dhe Blues dhe Royals.

Kate dukej se i nënshtrohej rolit të saj ceremonial si Kolonele e Gardës Irlandeze përmes veshjes së saj të zgjedhur, një ansambël jeshil i shkëlqyer. Ndërkohë mbretëresha Camilla ishte veshur për nder të Gardës Grenadier, regjimenti i të cilit u emërua kolone në janar, sipas Pallatit.

Ajo kishte veshur një fustan të kuq prej mëndafshi “me shenjat e gradës së një koloneli të plotë në epoleta. Fustani përfshin detaje kyçe nga uniforma, duke përfshirë “The Grenade Fired Proper” të qëndisur në shufra ari në jakë dhe shufrat e ariut në pjesën e pasme,” tha ai.

Bashkëshortja mbretëreshë e plotësoi pamjen me një kapelë nga millineri londinez Philip Treacy “që është një tundje e kokës për lëkurën e ariut me një “granatë” që shpërthen deri në një pendë pendë”.