Vendosni fjalën kyçe....

Zelensky thotë se veprimet kundërsulmuese të Ukrainës kanë filluar


Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky duket se ka konfirmuar se kundërsulmi e shumëpritur e vendit të tij kundër Rusisë ka filluar, sipas BBC.

“Po zhvillohen veprime kundërsulmuese dhe mbrojtëse,” tha ai të shtunën.

Por ai shtoi se nuk do të fliste në detaje se në cilën fazë apo gjendje ishte kundërofensiva.

Komentet vijnë pas një përshkallëzimi të luftimeve në jug dhe lindje të Ukrainës dhe spekulimeve për përparimin e shtytjes së shumëpritur.

Trupat ukrainase raportohet se kanë avancuar në lindje pranë Bakhmut dhe në jug pranë Zaporizhzhia, dhe kanë kryer sulme me rreze të gjatë ndaj caqeve ruse.

Por vlerësimi i realitetit në vijën e parë është i vështirë, me dy palët ndërluftuese që paraqesin narrativa të kundërta: Ukraina pretendon përparim dhe Rusia se po lufton sulmet.

Presidenti rus Vladimir Putin tha në një video-intervistë të publikuar të premten se forcat ukrainase me siguri kishin filluar ofensivën e tyre, por se përpjekjet për përparime kishin dështuar me viktima të rënda.

Duke folur në Kiev, pas bisedimeve me kryeministrin kanadez Justin Trudeau, Zelensky i përshkroi fjalët e liderit rus si “interesante”.

Duke ngritur supet, duke ngritur vetullat dhe duke u shtirur se nuk e dinte se kush ishte zoti Putin, Zelensky tha se ishte e rëndësishme që Rusia të ndjente se “nuk i ka mbetur shumë kohë”.

Ai tha gjithashtu se komandantët ushtarakë të Ukrainës ishin në një humor pozitiv, duke shtuar: “Thuajani këtë Putinit”.

Trudeau njoftoi 500 milionë dollarë kanadezë (297 milionë £) në ndihmë të re ushtarake për Ukrainën gjatë vizitës së paparalajmëruar.

Një deklaratë e përbashkët e lëshuar pas bisedimeve tha se Kanadaja mbështet anëtarësimin e Ukrainës në NATO “sapo ta lejojnë kushtet”, duke shtuar se çështja do të diskutohej në Samitin e NATO-s në Vilnius, Lituani, në korrik.

Mbetjet e dronit godasin shtëpitë në Odesa

Konferenca për shtyp pasoi një sulm rus gjatë natës në të cilin tre persona vdiqën dhe dhjetëra u plagosën në qytetin jugor të Odesa-s.

Rënia e mbeturinave nga një dron rus i rrëzuar shkaktoi një zjarr në një bllok banimi në qytetin port të Detit të Zi, thanë zyrtarët ukrainas.

Një sulm i veçantë rus gjatë natës synoi një fushë ajrore në rajonin qendror të Poltava.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se sulmi në Odesa, i cili zgjati gjashtë orë, përfshinte tetë raketa me bazë tokësore dhe 35 dronë, dhe se njësitë e mbrojtjes ajrore ishin në gjendje të rrëzonin 20 dronë dhe dy raketa lundrimi.

“Si rezultat i përleshjes ajrore, mbeturinat nga një prej dronëve ranë në një apartament të lartë, duke shkaktuar një zjarr,” tha Natalia Humeniuk, zëdhënësja e komandës ushtarake jugore.

Shërbimet e urgjencës thanë se 27 persona, përfshirë tre fëmijë, u plagosën dhe se zjarri ishte shuar shpejt. Dymbëdhjetë persona u shpëtuan nga ndërtesa, thanë ata.

Imazhet treguan një ndërtesë apartamentesh në Odesa të dëmtuar rëndë, me mbeturina që mbulonin dhomat dhe dritaret e shpërthyera. Të tjerët treguan një krater të madh në tokë.

Një fushë ajrore në rajonin qendror të Poltava u godit gjithashtu nga një sulm rus herët të shtunën, me guvernatorin lokal që tha se përfshinte raketa balistike dhe lundruese, si dhe drone. Ai tha se shkaktoi dëme në infrastrukturën dhe pajisjet e aeroportit.

Një 29-vjeçar u vra në një sulm të veçantë në rajonin verilindor të Kharkiv, thanë zyrtarët.

Ndërkohë, luftimet janë përshkallëzuar ditët e fundit në rajonin kyç jugor Zaporizhzhia, thonë zyrtarët rusë, me forcat e Ukrainës që raportohet se po përpiqen të rifitojnë hyrjen në Detin Azov, gjë që do të ndante forcat ruse.

Megjithatë, shpresa e Ukrainës për përparime në rajon mund të pengohet nga përmbytjet e mëdha në jug të vendit pasi diga Nova Khakovka u shkatërrua javën e kaluar.