Vendosni fjalën kyçe....

Mijëra vetë protestuan në Gjermani kundër ligjit të ngrohjes të Partisë së Gjelbër


Rreth 13,000 njerëz dolën në rrugë në qytetin bavarez të Erding në Gjermaninë jugore të shtunën për të protestuar ndaj asaj që ata e quajtën “ideologjia e ngrohjes”.

Megjithatë, nuk ishte ngrohja globale kundër të cilit ata po mblidheshin, por një ligj i paraqitur nga Partia e Gjelbër – një nga anëtarët e koalicionit qeverisës – për të zëvendësuar ngrohësit e naftës dhe gazit nga viti i ardhshëm, sipas DW.

Kryeministri i shtetit të Bavarisë Markus Söder – nga Unioni Kristian Social i qendrës së djathtë – mori gjithashtu pjesë si folësi kryesor i protestës.

Por një përfaqësues i Demokratëve të Lirë – partia pro-biznesit në koalicion me të Gjelbërit – ishte gjithashtu aty, duke theksuar kërcënimin kryesor ndaj legjislacionit të udhëhequr nga të Gjelbërit që siguron kalimin në Bundestag, opozitën e mundshme nga brenda koalicionit qeverisës

Stop ideologjisë së ngrohjes”

Söder doli në skenë për të nisur tiradën e tij kundër koalicionit qeverisës, por u prit menjëherë me kritika të cilat iu atribuuan përkrahësve të partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) që ishin paraqitur.

“Hap”, i bërtitën disa nga turma. “Hapni veten”, u përgjigj kryeministri i shtetit.

Söder tha se demonstrata e së shtunës nuk kishte të bënte me “anti-demokratët” – duke iu referuar AfD-së. Partia e ekstremit të djathtë po zhvillonte një protestë më të vogël aty pranë, pasi iu tha të mos merrte pjesë.

Kreu i CSU vazhdoi të sulmonte të Gjelbrit, duke thënë se ata që po protestonin do t’i thoshin po mbrojtjes së klimës, “por jo këtij ligji për ngrohjen”.

Ai gjithashtu kritikoi “veganizimin e detyruar” dhe “gjininë e detyruar” të gjuhës, asnjëra prej të cilave nuk është pjesë e ndonjë legjislacioni ekzistues ose të planifikuar.

Cili është ligji i ngrohjes?

Një projekt-ligj i paraqitur nga qeveria e koalicionit, e cila përfshin socialdemokratët e qendrës së majtë së bashku me të Gjelbërit dhe FDP, kërkon të mandatojë që sa më shumë sisteme të reja ngrohjeje të jetë e mundur të sigurohen nga 65% e energjisë së rinovueshme nga viti 2024.

Kalimi do të mbështetet nga subvencionet e qeverisë.

Ligji ishte rënë dakord tashmë në parim pasi të Gjelbërit bënë një marrëveshje me FDP për të mbështetur propozimin e tyre për zgjerimin e rrjetit të autostradave të Gjermanisë. Por FDP e ka bllokuar që atëherë projektligjin, duke shkaktuar një përçarje të madhe në qeverinë e koalicionit.

Ngrohja përbën mbi 50% të konsumit përfundimtar të energjisë – kjo është energjia e konsumuar nga përdoruesit përfundimtarë si familjet dhe tregtia ose industria – në Gjermani si dhe 40% të emetimeve, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA)