Vendosni fjalën kyçe....

Temperaturat e pazakonta, shkaktojnë ‘valën më të keqe të të nxehtit në histori’ në Siberi


Dhjetra rekorde të nxehtësisë kanë rënë në Siberi, pasi temperaturat u ngjitën mbi 100 gradë Fahrenheit (37.7 Celsius), sipas CNN.

Pavarësisht se janë vetëm në fillim të qershorit, të dhënat po bien nëpër pjesë të Siberisë pasi nxehtësia ekstreme shtyn në gjerësi gjeografike jashtëzakonisht të larta.

Të shtunën e kaluar, temperaturat arritën 37.9 gradë Celsius (100.2 Fahrenheit) në Jalturovosk, dita e tij më e nxehtë në histori, sipas klimatologut Maximiliano Herrera, i cili gjurmon temperaturat ekstreme në të gjithë globin.

Që atëherë në Siberi kanë rënë një sërë rekordesh të temperaturës.

Disa rekorde të të gjitha kohërave të nxehtësisë u thyen të mërkurën, duke përfshirë Baevo, e cila arriti 39.6 gradë Celsius (103.3 Fahrenheit) dhe Barnaul, e cila arriti 38.5 gradë Celsius (101.3 Fahrenheit).

Disa nga këto stacione kanë nga pesë deri në shtatë dekada regjistrime të temperaturës, tha Herrera. “Kështu që mund të themi se është vërtet e jashtëzakonshme.” Është “vala më e keqe e të nxehtit në histori” e rajonit, postoi ai në Twitter të mërkurën.

Dhe duket se do të bëhet edhe më keq. “Rekordet vazhdojnë të bien sot me temperatura përsëri rreth 40 gradë Celsius”, tha Herrera të enjten.

Mund të bëhet një analizë shkencore për të vlerësuar se sa ndikim ka ndryshimi i klimës në këtë ngjarje, por ne e dimë se ngrohja globale po shkakton temperatura më ekstreme, veçanërisht në gjerësi më të larta.

Një valë veçanërisht intensive dhe e zgjatur e të nxehtit në vitin 2020, e cila pa qytetin siberian arktik të Verkhoyansk të goditi 100,4 gradë Fahrenheit (38 Celsius), do të kishte qenë “pothuajse e pamundur” pa ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu, zbuloi një analizë nga një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë. .

Siberia priret të shohë luhatje të mëdha mujore dhe vjetore të temperaturës, por dekadat e fundit kanë parë një prirje të fortë ngrohjeje.

Siberia është një nga rajonet me ngrohjen më të shpejtë në planet me ekstreme të nxehta në rritje në intensitet”, tha Omar Baddour, shefi i monitorimit të klimës dhe shërbimeve të politikave në Organizatën Botërore Meteorologjike.

Rajoni “ka parë disa valë të nxehta shumë intensive“, tha Samantha Burgess, zëvendës drejtore e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Bashkimit Evropian, Copernicus. “Këto valë të nxehtit kanë implikime të mëdha për njerëzit dhe natyrën dhe do të vazhdojnë të ndodhin më shpesh nëse nuk reduktojmë me shpejtësi emetimet e gazeve serrë,” tha ajo.

Ndërsa sezoni i zjarreve po zhvillohet në hemisferën veriore, Siberia – së bashku me Kanadanë – gjithashtu është përballur me zjarre të mëdha dhe intensive. Sulmet që shpërthyen nëpër malet Ural të Rusisë në maj, vranë të paktën 21 njerëz.

Nxehtësia ekstreme ka të ngjarë të përkeqësojë zjarret.

Nuk është vetëm Siberia që ka parë nxehtësi rekord këtë javë. Është përhapur në të gjithë Azinë Qendrore. Në fillim të prillit, Turkmenistani pa temperatura prej 42 gradë Celsius (107.6 Fahrenheit), që ishte “një rekord botëror për atë gjerësi gjeografike”, tha Herrera.

Që atëherë, nxehtësia nuk ka pushuar, me valë të nxehta të valëve që mbërthejnë rajonin.

Të mërkurën, temperaturat më shumë se 45 gradë Celsius (111.2 Fahrenheit) u regjistruan në Kinë, 43 gradë Celsius (109.4 Fahrenheit) në Uzbekistan dhe 41 gradë Celsius (105.8) në Kazakistan.

Është “një valë historike e të nxehtit, e cila po rishkruan historinë e klimës botërore”, tha Herrera në Twitter.