Vendosni fjalën kyçe....

18 të vdekur në rajonin rus pas helmimit masiv nga alkooli


Policia ruse arrestoi të hënën prodhuesin e ‘Mister Cider’, pasi 18 persona në tre rajone vdiqën nga pirja e produkteve të markës në fjalë. 17 persona të tjerë u shtruan në spital në gjendje të rëndë dhe autoritetet kanë frikë se numri i të vdekurve mund të rritet.

Që nga e hëna në mbrëmje, pati 16 viktima në rajonin e Ulyanovsk dhe dy të tjerë në rajonin e Samara. Të paktën dy persona u shtruan në spital në Udmurtia.

Mbikëqyrësi rus i konsumatorit, Rospotrebnadzor, tha se rastet e para të helmimit u zbuluan gjatë fundjavës në Dimitrovgrad, një qytet në Rajonin Ulyanovsk. Guvernatori Alexey Russkikh raportoi fillimisht 22 të plagosur, tetë prej të cilëve vdiqën. Një nga viktimat ishte një vajzë e mitur, tha ai.

Russkikh që atëherë ka urdhëruar ‘bastisje parandaluese në të gjitha pikat e shitjes së alkoolit’ në rajon, ndërsa Rospotrebnadzor ndaloi shitjen e të gjitha produkteve ‘Mister Cider’ në Rusi. Policia ka ngritur postblloqe për të kontrolluar kamionët e pijeve për kontrabandë, ndërsa inspektorët dhe oficerët krehnin magazinat në të gjithë vendin. Alkooli i ndotur u gjet në perëndim deri në Nizhny Novgorod dhe në lindje deri në Izhevsk.

Deri tani, policia ka sekuestruar 193 fuçi me pije ‘Mister Cider’ në 23 dyqane të ndryshme. Autoritetet e Samaras kanë arrestuar Anar Huseinov, pronarin e kompanisë që prodhon linjën e pijeve ‘Mister Cider’.

Ndërsa autoritetet nuk kanë zbuluar ende se çfarë e shkaktoi helmimin masiv, i dyshuari kryesor është metanoli, një lloj alkooli shumë toksik për njerëzit. Simptomat janë renditur nga autoritetet mjekësore si dobësi, dhimbje koke, të vjella, gulçim, shikim të paqartë, presion të ulët të gjakut dhe të fikët, tha nënkryetarja e Udmurtia, Elvira Pinchuk, duke u kërkuar të gjithë të prekurve që ‘të vizitohen te një mjek sa më shpejt të jetë e mundur’.

Ky është helmimi më i rëndë masiv që nga korriku 2019, kur tre persona humbën jetën dhe 60 të tjerë, kryesisht emigrantë nga Uzbekistani, përfunduan në spital.