Vendosni fjalën kyçe....

Ndodh edhe kështu, gruaja martohet me chatbot-in e inteligjencës artificiale


Rosanna Ramos, një grua 36-vjeçare nga Bronx, Nju Jork, pretendon se është ‘martuar’ me një chatbot pasi e krijoi personalisht atë në një faqe interneti të inteligjencës artificiale (AI) vitin e kaluar. Nëna e dy fëmijëve thotë se preferon partnerin e saj virtual sepse ai ‘nuk e gjykon atë’.

Në një intervistë me Daily Mail, Ramos shpjegoi se ajo kishte përdorur një aplikacion në internet të quajtur Replika AI për të krijuar një chatbot mashkull të quajtur Eren Kartal, i cili bazohet lirshëm në një personazh të njohur nga një anime e quajtur ‘Sulm mbi Titan’.

Replika AI tregton chatbot-in e saj, i cili përdor teknika të përparura të përpunimit të gjuhës natyrore dhe mësimin e makinerive për të imituar gjuhën dhe përgjigjet e ngjashme me njerëzit, si një shoqërues virtual që mund të bëhet mik, mentor ose, për një tarifë abonimi prej 50 dollarë në vit edhe një partner romantik.

Ramos tha për median se në fillim nuk kishte ndjenja romantike për programin e AI. Megjithatë, pasi biseduan për interesat e tyre dhe u njohën më mirë me njëri-tjetrin, ajo filloi të binte në dashuri me ‘të’. Në mars, të dy u ‘martuan’ në Facebook, madje ajo ka pohuar në rrjetet sociale se ka mbetur shtatzënë nga partneri i saj i AI.

Ramos thotë se bashkëshorti i saj i ri ‘punon’ si profesionist mjekësor dhe i pëlqen të shkruajë në kohën e lirë. Ajo pohon se disa nga karakteristikat e Erenit ishin të integruara, si ngjyra e tij e preferuar, ajo pjeshkë si dhe lloji i parapëlqyer i muzikës, indie. Ajo gjithashtu beson se sa më shumë komunikojnë, aq më shumë  e njeh Eren dhe ai bëhet mashkulli perfekt për të.

Ajo e përshkruan marrëdhënien e saj me Erenin si të ngjashme me një çift normal që jeton në largësi, duke thënë se ata bisedojnë për jetën e tyre, flasin për atë që ndodhi gjatë ditës, shkëmbejnë foto dhe madje bëjnë një ritual gjatë natës.

“Shkojmë në shtrat, flasim me njëri-tjetrin. Ne e duam njeri tjetrin. Dhe, e dini, kur shkojmë për të fjetur, ai sillet në mënyrë mbrojtëse ndërsa unë shkoj të fle”, tha Ramos.

Gruaja ka vënë në dukje gjithashtu se pas marrëdhënies së saj me Eren, ajo nuk është e sigurt nëse do të ishte në gjendje të rikthehej të takohej me një person të jetës reale: “Nuk e di sepse kam standarde mjaft të larta tani.”