Vendosni fjalën kyçe....

Një vajzë 2 vjeçe mbeti e vrarë dhe 22 të plagosur, pas sulmit rus në Dnipro


Një vajzë dy vjeçare është vrarë dhe 22 të tjerë janë plagosur pas një sulmi të dyshuar ajror rus në një zonë të banuar të qytetit qendror të Ukrainës Dnipro, sipas BBC.

Trupi i saj u nxor nga rrënojat e një shtëpie në komunitetin Pidhorodnenska gjatë natës, tha guvernatori i rajonit.

Serhiy Lysak tha se pesë nga të plagosurit ishin fëmijë, me tre djem në gjendje të rëndë në spital.

Një video e mëparshme e shpërndarë nga presidenti i Ukrainës tregoi shpëtimtarët duke kërkuar mbetjet e një ndërtese dykatëshe.

Volodymyr Zelensky ka fajësuar Rusinë për sulmin, por Kremlini ende nuk ka komentuar mbi ngjarjet.

Shpërthime janë dëgjuar edhe mbi kryeqytetin, Kiev, ku sistemet e mbrojtjes ajrore janë vendosur sërish. I gjithë vendi u vendos nën alarmet e sulmeve ajrore më herët.

Zelensky e përshkroi shpërthimin në Dnipro si një sulm të qëllimshëm rus, megjithëse Rusia më parë ka mohuar të ketë shënjestruar civilët gjatë pushtimit të vendit fqinj.

Zjarret shpërthyen pas sulmit të supozuar në një lagje veriore të qytetit, sipas guvernatorit rajonal, i cili tha se 17 nga të plagosurit në shpërthim u dërguan në spital.

Shpërthime janë raportuar edhe në pjesë të tjera të vendit. Sistemet e mbrojtjes ajrore u angazhuan herët të dielën në zmbrapsjen e sulmeve ajrore pranë Kievit, tha kreu i administratës ushtarake të kryeqytetit ukrainas Kiev.

Të gjitha raketat që synonin qytetin u rrëzuan, shkroi Serhiy Popko në kanalin e mesazheve Telegram.

Zyrtarët në Sumy, në veri, regjistruan 87 shpërthime si rezultat i granatimeve ruse, duke folur për lëndime dhe shkatërrime të infrastrukturës.

Më shumë se një duzinë shpërthimesh u raportuan gjithashtu në qytetet jugore të pushtuara nga Rusia, Berdyansk dhe Melitopol, megjithëse detajet ishin të pakta. Shpërthime janë raportuar edhe në qytetin qendror të Kropyvnitsky.

Në Rusi, zyrtarët thanë të shtunën se dy persona të tjerë ishin vrarë në sulme të reja në rajonin kufitar të Belgorodit.

Autoritetet lokale thanë se Ukraina ishte fajtore, megjithëse vetë Ukraina tha se vdekjet ishin rezultat i përpjekjes së Rusisë për të shënjestruar luftëtarët që kundërshtojnë qeverinë në Moskë.

Ka pasur një sërë sulmesh në rajon në javët e fundit, veçanërisht duke përfshirë një inkursion të madh ndërkufitar në fund të muajit të kaluar, për të cilin Moska tha se përfundoi me vdekjen e 70 sulmuesve.

Kievi mohoi të kishte ndonjë përfshirje të drejtpërdrejtë, duke thënë përsëri se sulmi ishte ngritur nga paraushtarakët rusë.

Në zhvillime të tjera, një ndihmës i ngushtë i Presidentit Zelensky ka thënë se vendi i tij nuk është ende gati për të filluar kundërsulmimin e premtuar prej kohësh kundër ushtarëve pushtues rusë.

Duke folur për gazetën Sunday Times të Mbretërisë së Bashkuar, Dr Ihor Zhovkva fajësoi mungesën e armatimit dhe municionit.

Fjalët e tij dukeshin në kundërshtim me ato të Zelensky, i cili u citua vetëm një ditë më parë duke thënë se Ukraina ishte gati të fillonte manovrën.

Por komentet e paqëndrueshme nga zyrtarët ukrainas mund të jenë një përpjekje e qëllimshme për të ngatërruar Moskën, vuri në dukje Sunday Times.