Vendosni fjalën kyçe....

Pas 15 muajsh betejë të përgjakshme, Zelensky konfirmon humbjen e Bakhmut


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky duket se konfirmoi humbjen e qytetit të Bakhmut, kur u pyet të dielën kur u pyet nëse ai mbetej nën kontrollin e Kievit.

“Unë mendoj se jo,” tha ai përpara një takimi me presidentin amerikan Joe Biden në Japoni.

“Për sot, Bakhmut është vetëm në zemrat tona.”

Rusia pretendoi të shtunën se kishte pushtuar plotësisht qytetin e shkatërruar lindor të Ukrainës, gjë që nëse është e vërtetë do shënonte fundin e betejës më të gjatë dhe më të përgjakshme të luftës 15-mujore.

“Është tragjedi,” tha Zelenskiy.

Sulmi në qytetin kryesisht të rrafshuar u drejtua nga trupa të grupit të mercenarëve Ëagner, udhëheqësi i të cilit Yevgeny Prigozhin tha më herët gjatë ditës se trupat e tij më në fund i kishin shtyrë ukrainasit nga zona e fundit mbrojtëse brenda qytetit.

Kievi kishte mohuar më parë pretendimin e Prigozhin.