Vendosni fjalën kyçe....

Marrëveshja gjigante, Astellas Pharma blen Iveric Bio për 5.9 miliardë dollarë


Astellas Pharma e Japonisë (4503.T) tha të hënën se ra dakord të blejë prodhuesin amerikan të barnave Iveric Bio Inc për rreth 5.9 miliardë dollarë në blerjen e saj më të madhe, duke i dhënë asaj qasje në një sërë trajtimesh oftalmologjike.

Marrëveshja shënon blerjen e pestë të madhe jashtë shtetit nga Astellas, prodhuesi i tretë më i madh i barnave në Japoni për nga shitjet, që nga viti 2019 në një përpjekje për të mbështetur biznesin e saj teksa shitësit kryesorë të saj po humbasin mbrojtjen e patentave.

Është blerja e dytë më e madhe për një prodhues japonez të barnave në pesë vitet e fundit, sipas të dhënave të Refinitiv, pas blerjes së Takeda Pharmaceutical Co (4502.T) prej 6 miliardë dollarësh të njësisë së ilaçeve për psoriazën e Nimbus Therapeutics, të njoftuar në dhjetor.

Dhe kjo vjen në fund të Kirin Holdings Co Ltd (2503.T) duke thënë se do blinte prodhuesin australian të vitaminave Blackmores Ltd (BKL.AX) për 1.2 miliardë dollarë.

Iveric me bazë në Nju Xhersi, i quajtur më parë si Ophthotech, është i përqendruar në zhvillimin e trajtimeve për sëmundjet e retinës, të cilat përshtaten me fokusin e Astellas në terapitë e verbërisë dhe rigjenerimit.

Marrëveshja Iveric i jep asaj kandidatë për barna për të trajtuar rreth 160 milionë njerëz në mbarë botën që vuajnë nga sëmundjet e syve, veçanërisht në tregun e saj vendas të Japonisë, e cila ka një nga popullsitë me plakjen më të shpejtë në botë.