Vendosni fjalën kyçe....

Kina sanksionon organizatat amerikane pas pritjes së presidentes së Tajvanit në SHBA


Kina ka vendosur sanksione ndaj dy organizatave amerikane që pritën Presidenten e Tajvanit Tsai Ing-wen gjatë udhëtimit të saj të fundit në Shtetet e Bashkuara, të cilat Pekini e kishte dënuar ashpër, sipas CNN.

Ministria e Punëve të Jashtme e Kinës njoftoi të premten se instituti hudson me seli në Uashington dhe Biblioteka Presidenciale Ronald Reagan në Kaliforni do të ndalohen nga çdo bashkëpunim, shkëmbim apo transaksion me institucione dhe individë në Kinë.

Udhëheqësit kryesorë të organizatave gjithashtu do të ndalohen të vizitojnë Kinën, të paaftë për të kryer transaksione ose bashkëpunim me organizata ose individë atje dhe të kenë të ngrirë çdo pasuri në vend, thuhet në deklaratë.

“Instituti Hudson dhe Biblioteka Reagan kanë ofruar një platformë dhe kanë lehtësuar aktivitetet separatiste të Tsai-t… gjë që minon seriozisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës”, tha ministria, duke përdorur një term që përdoret shpesh për të kritikuar veprimet e liderit të Tajvanit.

Biblioteka Presidenciale Ronald Reagan ishte vendi i një takimi midis Tsai dhe Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Kevin McCarthy të mërkurën – hera e parë që një president i Tajvanit kishte takuar një kryetar të SHBA-së në tokën amerikane.

Dhe javën e kaluar, Instituti Hudson i prezantoi Tsai-t në qytetin e Nju Jorkut një çmim për udhëheqje globale.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Kevin McCarthy, një republikan nga Kalifornia, flet gjatë një ngjarjeje me Tsai Ing-wen, presidentin e Tajvanit, në Bibliotekën Presidenciale Ronald Reagan në Simi Valley, Kaliforni, SHBA, të mërkurën, 5 prill 2023. Tajvani përshëndeti Presidentin Tsai Takimi i paprecedentë i Ing-wen me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve McCarthy në tokën amerikane si një “mundësi e rrallë”, edhe pse masa rrezikon të provokojë tensione të përtëritura ushtarake rreth ishullit.

Duke sfiduar Kinën, kreu i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA dhe presidenti i Tajvanit paraqesin një front të bashkuar

Të dyja ndodhën gjatë ndalesave gjatë turneut ndërkombëtar 10-ditor të Presidentit të Tajvanit, i cili përfshinte vizita zyrtare në Amerikën Qendrore.

Kina kishte thënë vazhdimisht se do të merrte “masa të vendosura dhe të forta” në përgjigje të takimit të Tsai me McCarthy.

Partia Komuniste e Kinës pretendon se demokracia vetëqeverisëse e Tajvanit është e saj, pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë atë, dhe është zotuar të marrë ishullin, me forcë nëse është e nevojshme.

Kina vendosi gjithashtu sanksione ndaj dy organizatave tajvaneze, The Prospect Foundation dhe Këshillit të Liberalëve dhe Demokratëve Aziatikë, të premten, sipas Zyrës së Çështjeve të Tajvanit.

Një zëdhënës akuzoi grupet për promovimin e pavarësisë së Tajvanit dhe tha se ata nuk mund të bashkëpunonin me organizatat dhe individët kontinental. Drejtorëve të tyre iu ndalua gjithashtu hyrja në kontinent.