Vendosni fjalën kyçe....

Taulant Balla ja kalon dhe Al-Alaabarit, disa dhjetëra media të Lindjes së Mesme publikojnë deklaratën e tij


Disa dhjetëra media të Lindjes së Mesme kanë publikuar sot vlerësimin që bëri kryetari i grupit parlamentar të mazhorancës Taulant Balla, në Kuvendin e Shqipërisë, në lidhje me vendimin e Emirateve të Bashkuara Arabe për të lejuar qytetarët shqiptarë të hyjnë në vend pa viza, vendim ky që u paralajmërua më herët edhe nga kryeministri Rama në rrjetet sociale.

Balla në fjalën e tij, theksoi se ky vendim vjen si pjesë e zhvillimit të madh në marrëdhëniet e miqësisë dhe bashkëpunimit mes dy vendeve dhe do të kontribuojë në rritjen e tregtisë, turizmit dhe shkëmbimit kulturor në fazat e ardhshme.

Në citimet e mediave paraqitet vlerësimi i Ballës për vendimin e Qeverisë së Emirateve të Bashkuara Arabe për të përjashtuar qytetarët shqiptarë nga vizat e para-hyrjes që kërkohen për të hyrë në aeroportet e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe për të kaluar kufijtë e saj.

 “Marrëdhëniet Emiratet e Bashkuara Arabe-Shqipëri do të dëshmojnë një zhvillim të madh këtë vit dhe vitet në vijim falë interesit të Emirateve të Bashkuara Arabe për të rritur investimet e tyre në Republikën e Shqipërisë në turizëm, pasuri të paluajtshme, energji të rinovueshme, zhvillimin e porteve dhe infrastrukturën”, tha ai.

Ne nuk do të harrojmë qëndrimet fisnike të Emirateve të Bashkuara Arabe ndaj Shqipërisë dhe popullit shqiptar; kur një tërmet goditi vendin në vitin 2019, Emiratet e Bashkuara Arabe ishin një nga vendet e para që kontribuoi në procesin e rindërtimit duke ndërtuar rreth 2,000 shtëpi për njerëzit e prekur, përveç dhënies së ndihmës mjekësore për të mbështetur përpjekjet e ndihmës gjatë asaj periudhe. Për më tepër, Emiratet e Bashkuara Arabe kontribuan në ndërtimin dhe rehabilitimin e Aeroportit Ndërkombëtar Zayed në qytetin shqiptar të Cox”, shtoi z. Balla, citon një prej mediave arabe My Dubai News.

“Emiratet e Bashkuara Arabe janë avokate të paqes, tolerancës, bashkëjetesës dhe stabilitetit në rajon dhe Shqipëria luan të njëjtin rol në Ballkan”, pohoi ai.

Më tej kjo media shkruan se: “Z. Balla vuri në dukje se vendndodhja strategjike e Shqipërisë në Ballkan e ka bërë atë një nga vendet më premtuese që tërheq turistët në historinë, qytetërimin dhe natyrën e saj piktoreske. Ai theksoi se Emiratet e Bashkuara Arabe janë një nga mbështetësit më të mëdhenj të zhvillimit dhe turizmit në Shqipëri.”