Vendosni fjalën kyçe....

Sulmi nga dronët rusë në shkollën e mesme në rajonin e Kievit, shkaktoi 3 viktima, 2 të plagosur


Shumë njerëz u vranë dhe u plagosën në një sulm rus në një shkollë të mesme në rajonin e Kievit, tha administrata ushtarake rajonale të mërkurën në mëngjes, sipas Euronews.

Një vend civil u dëmtua pas sulmit të natës nga dronët në rajonin e Kievit”, shkruhej në Telegram, duke shkaktuar një zjarr.

Administrata ushtarake nuk dha detaje të tjera.

Tre persona vdiqën, dy u plagosën dhe një u shpëtua, sipas Shërbimit Shtetëror të Emergjencave (DSNS), i cili shtoi se katër persona ndoshta janë ende nën rrënoja.

Sulmi thuhet se goditi një shkollë të mesme në Rjychtchiv, një qytet rreth 80 kilometra në jug të kryeqytetit ukrainas Kiev.

Dy kate të një rezidence për nxënës të shkollave të mesme u “shkatërruan pjesërisht, përveç një godine studimi”, tha DSNS.

Shkatërrim aq sa mund të shohë syri: Shikoni pamjet tona të dronëve të Antakias

Një zjarr shpërtheu pak pas goditjes rreth orës 7 të mëngjesit me orën lokale, duke prekur më shumë se 300 metra katrorë.

Gjatë natës, Rusia sulmoi Ukrainën me dronë të shumtë Shahed (martirë) të prodhuar nga Irani, njoftoi Forca Ajrore e Ukrainës.

Gjithsej 21 dronë u lëshuan nga rajoni rus i Bryansk, që ndodhet në veri të Ukrainës.

Gjashtëmbëdhjetë u qëlluan nga mbrojtja kundërajrore e Ukrainës, tha forcat ajrore të vendit në Telegram.

Sulmi vdekjeprurës i Rusisë vjen një ditë pasi Ukraina kreu një sulm me dron në territorin rus, sipas një guvernatori rajonal.

“Forcat e armatosura ukrainase përdorën një dron për të sulmuar territorin e stacionit të pompimit të naftës Novozybkov që i përket Transneft“, tha Alexander Bogomaz, kreu i rajonit rus Briansk, në Telegram.

Sulmi nuk shkaktoi viktima.