Vendosni fjalën kyçe....

Të paktën 6 palestinezë u vranë në operacionin ushtarak izraelit në Bregun Perëndimor


Të paktën gjashtë palestinezë u vranë në një sulm ushtarak izraelit në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar të martën, tha Ministria palestineze e Shëndetësisë, raporton CNN.

Vetëm njëri u identifikua menjëherë nga ministria, e cila e quajti atë si Muhammad Wael Ghazzawi, 26 vjeç. Ai u qëllua në gjoks me municion të vërtetë, tha ministria, e cila shtoi se 11 persona të tjerë u plagosën.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) lëshuan një deklaratë të shkurtër ndërsa lajmi për bastisjen u përhap në mediat sociale, duke thënë vetëm: “Forcat e sigurisë aktualisht po veprojnë në kampin Jenin. Detajet për t’u ndjekur.”

Bastisja është të paktën e treta që ndodh në dritë këtë vit. Dy të mëparshmet – një në Jenin dhe një në Nablus – rezultuan secila me 11 viktima palestineze, duke përfshirë militantë të shënjestruar nga IDF, njerëz që përlesheshin me forcat izraelite dhe kalimtarë të rastit.