Vendosni fjalën kyçe....

Kryeministri bavarez kritika ministres së Jashtme për deklaratat ‘e pamenduara’: Scholz ta ndalojë


Kancelari gjerman Olaf Scholz duhet të ‘frenojë’ ministren e Jashtme Annalena Baerbock përpara se ajo të kthehet një ‘rrezik sigurie’ dhe ta shtyjë Berlinin drejt një konflikti me Moskën me ‘deklaratat e saj të pamenduara’, tha kryeministri i Bavarisë Markus Soeder të mërkurën gjatë një festivali politik gjerman.

Ministrja e Jashtme dhe partia e saj – Aleanca 90/Të Gjelbërit – po flasin për një ‘furi lufte’ mes konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës, i tha Soeder një turme mbështetësish. Soeder iu referua veçanërisht deklaratës së Baerbock në Këshillin e Evropës në janar se BE-ja ‘po luftonte një luftë kundër Rusisë’, fjalë që ndezën zhurmë në atë kohë. Në mes të shkurtit, vetë Baerbock pranoi se vërejtja ishte një gabim.

“Një ministre e Jashtme duhet të jetë e kujdesshme se çfarë thotë,” paralajmëroi Soeder gjatë ngjarjes në Passau, Bavari, duke shtuar se ‘një përshkallëzim i fjalëve mund të çojë shpejt në përshkallëzimin e dhunës’. Gjermania po ndihmon Ukrainën, por nuk është në luftë me Rusinë, tha ai.

“Z. Scholz, ndalojeni zonjën Baerbock,” tha Soeder, duke shtuar se ‘deklaratat e pamenduara’ të ministres së Jashtme shpesh janë ‘në dëm të vendit tonë’.

Baerbock është shfaqur si një nga mbështetëset më të forta të Kievit në qeverinë gjermane, duke argumentuar vazhdimisht për rritjen e ndihmës ushtarake për Ukrainën dhe duke kritikuar kancelarin Scholz që supozohet se nuk ka bërë mjaftueshëm. Ajo gjithashtu ka mbështetur sanksione më të ashpra ndaj Rusisë dhe ka kundërshtuar çdo kompromis.

Në tetor 2022, ajo tha se çdo lëshim ndaj Rusisë në konflikt do të ishte  diçka ‘naïve’. Ministri tha gjithashtu se Perëndimi nuk duhet të kënaqet me një marrëveshje paqeje që do çonte në humbjen e ndonjë territori nga Ukraina.