Vendosni fjalën kyçe....

Kryeministrja e Skocisë Nicola Sturgeon jep dorëheqjen


Nicola Sturgeon njoftoi në mënyrë të papritur të mërkurën se do të jepte dorëheqjen pas tetë vjetësh si kryeministre e Skocisë, sipas CNN.

Kryetrja e Partisë Kombëtare Skoceze e bëri njoftimin në një konferencë shtypi në Edinburg, ndërsa do të qëndrojë në detyrë derisa të emërohet një drejtues i ri i SNP-së.

Sturgeon tha se ajo e di se është “koha” që ajo të tërhiqet, duke shtuar se “është e duhura për mua, për partinë time dhe për vendin”.

“Së pari, megjithëse e di se do të jetë joshëse ta shohësh si të tillë, ky vendim nuk është një reagim ndaj presioneve afatshkurtra,” tha Sturgeon, e cila është përballur me tensione në rritje me qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar në Londër për pavarësinë skoceze, gjithashtu. pasi vendimi i Westminster për të bllokuar një ligj skocez synonte të lejonte trans personat në Skoci të ndryshojnë gjininë e tyre ligjore pa një diagnozë mjekësore.

Ky vendim vjen nga një vlerësim më i thellë dhe afatgjatë,” shtoi ajo.