Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli goditi Iranin me dronë – Wall Street Journal


Izraeli qëndron pas sulmit me dron të së dielës në mëngjes në një objekt municionesh iraniane, ka raportuar Wall Street Journal, duke cituar zyrtarë amerikanë. Sulmi, të cilin Irani thotë se e pengoi, erdhi pasi SHBA-ja dhe Izraeli zhvilluan një sërë takimesh dhe stërvitjesh ushtarake.

Një dron i ngarkuar me eksploziv u rrëzua nga një sistem i mbrojtjes ajrore iraniane, ndërsa dy të tjerë u përplasën në një rrjetë mbrojtëse mbi një punishte ushtarake në qytetin e Isfahanit në orët e hershme të mëngjesit, tha Ministria e Mbrojtjes e Iranit.

“Ky sulm i pasuksesshëm nuk shkaktoi asnjë humbje jete dhe shkaktoi dëme të vogla në çatinë e punëtorisë”, theksoi ministria, sipas medias shtetërore IRNA. Teherani fillimisht nuk e fajësoi Izraelin për sulmin.

Megjithatë, zyrtarë amerikanë të paidentifikuar dhe ‘njerëz të tjerë të njohur me operacionin’ i thanë Wall Street Journal se Izraeli ishte përgjegjës për sulmin. Ushtria izraelite nuk e ka konfirmuar zyrtarisht përfshirjen e saj, në përputhje me politikën e saj të zakonshme të heshtjes pas sulmeve ndaj objektivave të huaja.

Sulmi erdhi pasi drejtori i CIA-s, William Burns bëri një vizitë të paparalajmëruar në Izrael javën e kaluar për të diskutuar rreth Iranit. Ndërsa specifikat e diskutimit të tij me homologët e tij izraelitë janë të panjohura, Gjenerali Herzi Halevi, shefi i shtabit të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, i tha Wall Street Journal javën e kaluar se SHBA dhe Izraeli po përgatitnin ‘aftësi sulmuese’ për t’u përdorur kundër Iranit.

Këto ‘aftësi’ u demonstruan javën e kaluar kur të dy aleatët zhvilluan stërvitjet e tyre më të mëdha të përbashkëta ushtarake, në të cilat ata praktikuan furnizimin me karburant në ajër dhe sulme kundër sistemeve të mbrojtjes ajrore.

Uashingtoni ka akuzuar Teheranin për mbështetjen e operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë duke furnizuar dronët ‘kamikaze’. Ndërsa Rusia dhe Irani e mohuan zyrtarisht këtë, të dy kombet janë afruar më shumë që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë, duke rritur qarkullimin e tyre tregtar gjatë vitit 2022 dhe duke integruar sistemet e tyre të kartave bankare në fillim të këtij muaji.

Gjenerali Halevi tha se SHBA-ja e Izraeli synojnë në mënyrë të qartë të ‘kufizojnë veprimet e këqija që Irani po ndërmerr në të gjithë botën’, duke përfshirë ‘kontributin e tij negativ’ në konfliktin në Ukrainë.

Sulmet me dron të së dielës ndodhën mes raportimeve në mediat sociale për shpërthime në të gjithë Republikën Islamike. Një shpërthim ndodhi në një fabrikë të prodhimit të naftës në qytetin veriperëndimor të Azarshahr në provincën e Azerbajxhanit Lindor, ndërsa një tërmet me magnitudë 5.9 goditi provincën në të njëjtën kohë. Shpërthimi i fabrikës së naftës nuk është fajësuar për lojën e keqe.