Vendosni fjalën kyçe....

Rusia urdhëron largimin e ambasadorit të Estonisë


Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt, pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofob”.

Në një deklaratë, ministria e jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar qëllimisht” marrëdhëniet me Moskën.

Margus Laidre është ambasadori i parë që Rusia ka dëbuar që nga pushtimi i Ukrainës vitin e kaluar.

Masa vjen pasi Estonia kohët e fundit urdhëroi një reduktim të madhësisë së ambasadës ruse në Talin.

Moskës iu tha të reduktonte ambasadën e saj nga 17 në tetë diplomatë deri në fund të janarit. Në një deklaratë në janar, Estonia tha se stafi i ambasadës kishte pushuar së kërkuari për të avancuar marrëdhëniet midis vendeve që nga shpërthimi i konfliktit.

Tensionet u ngritën gjithashtu javën e kaluar pasi përfaqësues nga 11 vende të NATO-s u mblodhën në një bazë ushtarake në Estoni për të diskutuar një sërë paketash të reja për të ndihmuar Ukrainën të rimarrë territorin dhe të shmangë çdo përparim të mëtejshëm rus.

Laidre është emëruar në Federatën Ruse që nga viti 2018, dhe më parë ka mbajtur këtë rol në Mbretërinë e Bashkuar dhe Finlandë.

Ai punonte nga Ambasada e Estonisë në Moskë dhe tani do të zëvendësohet me një të ngarkuar me punë – një diplomat i një rangu më të ulët që vepron në vend të një ambasadori.