Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina mund të marrë një tjetër bateri ‘Patriot’ – Media


Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky ka njoftuar se Holanda ka rënë dakord  t’i dërgojë Kievit një nga sistemet e saj të mbrojtjes raketore.

“Ne kemi synimin të bashkohemi me atë që po bëni me Gjermaninë për projektin Patriot.” – i tha Rutte presidentit Joe Biden përpara takimit të tyre në Shtëpinë e Bardhë të martën, duke mos ofruar asnjë hollësi përveç se ai tashmë e diskutoi këtë çështje me kancelarin gjerman Olaf Scholz. .

Rutte i tha më herët transmetuesit publik NOS se ‘ideja nuk është vetëm stërvitje, por edhe pajisje’, megjithëse ushtria e vendit ende nuk ka rishikuar ‘çfarë saktësisht kemi, si mund të sigurohemi që funksionon mirë me sistemet amerikane dhe gjermane’. Ushtria holandeze thuhet se ka vetëm tre sisteme Patriot në shërbim.

Udhëheqësi ukrainas e interpretoi lajmin si një angazhim përfundimtar, duke njoftuar në fjalimin e tij të natës se ‘tani janë tre bateri të garantuara’ dhe ‘ky është vetëm fillimi’. Javët e fundit, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania ranë dakord secila të dërgojnë nga një bateri raketash anti-ajrore Patriot në Ukrainë.

Një bateri e vetme Patriot përbëhet nga një njësi energjie, një stacion komandimi, një njësi radar dhe antena, si dhe deri në tetë lëshues të montuar në kamion, secili që mban katër raketa tokë-ajër. I zhvilluar nga kontraktori amerikan i mbrojtjes Raytheon, sistemi ka një rreze të raportuar deri në 99 milje (160 km) dhe mund të përgjojë raketat ose avionët në ajër.