Vendosni fjalën kyçe....

Ish-modelja e Playboy-t e kthyer në aristokrate kundërshton të lirojë vilën ku ndodhet piktura e Caravaggio-s


Një modele e Playboy e kthyer në aristokrate ka kundërshtuar vendimin e një gjykatësi italian që kërkon që ajo të lirojë një vilë të shekullit të 16-të që strehon një afresk unik të tavanit nga piktori i famshëm Caravaggio.

Në krye të një grindjeje të ashpër pronësie me djemtë e bashkëshortit të saj të ndjerë, Princesha Rita Boncompagni Ludovisi është akuzuar për pakujdesi ndaj ndërtesës historike.

‘Villa Aurora’, që vlerësohet të jetë rreth 539 milionë dollarë, ka të vetmen murale në botë të Caravaggios, e cila përshkruan perënditë olimpike Jupiterin, Neptunin e Plutonin.

Princesha është përfshirë në një mosmarrëveshje të gjatë për trashëgiminë me tre djemtë e bashkëshortit të saj të ndjerë, Princit Nicolo Boncompagni Ludovisi, pas vdekjes së tij në 2018.

Një gjykatës në Romë që atëherë ka vendosur që prona nuk po mirëmbahet siç duhet pas shembjes së një muri. Gjykata zbuloi gjithashtu se Princesha Rita e lindur në SHBA, e cila u martua në një nga familjet fisnike më të shquara të Italisë, dyshohet se kishte organizuar turne të paautorizuara në vile, gjë që ajo e mohon.

“Unë synoj të mbroj me forcë të drejtën time të përdorimit.” – tha Princesha Rita për mediat, duke komentuar vendimin e gjykatës.

Ndërsa aristokrati i ndjerë i dha gruas së tij të drejtën për të qëndruar në vilë për pjesën tjetër të jetës me testamentin e tij, djemtë e tij, Francesco, Ignazio dhe Bante, kundërshtuan dhe e çuan çështjen në gjykatë.

Palët e përfshira në grindje ranë dakord për të nxjerrë në ankand rezidencën, por deri më tani ajo nuk ka arritur të tërheqë asnjë ofertues. Të enjten, një ankand i pestë i pronës u mbyll pa blerës të mundshëm.

Me vilën nën mbrojtjen e Ministrisë së Kulturës së Italisë, ekziston mundësia që shteti ta blejë atë përfundimisht. Princesha Rita, megjithatë, ka shprehur dyshime nëse Italia ‘mund të paguajë një çmim kaq të lartë’.