Vendosni fjalën kyçe....

Dokumentet e klasifikuara u gjetën në organizatën e lidhur me presidentin Biden – CBS


Departamenti Amerikan i Drejtësisë thuhet se po heton zbulimin e materialeve të klasifikuara në një institut kërkimor në Uashington DC i lidhur ngushtë me Presidentin Joe Biden.

Gushtin e kaluar, FBI bastisi shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump në Florida, duke pretenduar se ai po ruante në mënyrë të parregullt dokumente të klasifikuara qeveritare atje.

Zbulimi u bë në fillim të nëntorit në ‘Qendrën Penn Biden për Diplomaci dhe Angazhim Global’, një organizatë e lidhur me Universitetin e Pensilvanisë, raportoi të hënën CBS News.

Sipas CBS, ‘afërsisht 10’ dokumentet datojnë nga administrata e Barack Obamës dhe e kanë origjinën nga zyra e zëvendëspresidentit në atë kohë, Joe Biden. Thuhet se ato mbaheshin në një dosje të ruajtur në një kuti krahas materialeve jo të klasifikuara.

Avokatët e Biden-it gjetën letrat dhe thuhet se informuan menjëherë Arkivin Kombëtar, me agjencinë që i kishte marrë ato mëngjesin tjetër, thanë burimet për gazetën. Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland ka caktuar Prokurorin e SHBA-së për Distriktin Verior të Illinois John Lausch për të kryer një hetim paraprak mbi këtë çështje.

Burimet thanë se Biden nuk ishte në dijeni të përmbajtjes së dokumenteve të gjetura në Qendrën Penn Biden.

Organizata u krijua në vitin 2018 dhe kishte shumë ish-anëtarë të administratës së Obamës, disa prej të cilëve më vonë kaluan në ekipin e presidentit të tanishëm. Biden i përdori mjediset e qendrës nga mesi i vitit 2017 deri në pranverën e vitit 2019.

Verën e kaluar, një përplasje ndodhi midis qeverisë federale dhe ish-presidentit Trump, kur FBI ekzekutoi një urdhër kontrolli në rezidencën e tij private, Mar-a-Lago.

Trump i rezistoi kërkesave të Arkivit Kombëtar për të kthyer dokumentet që ai dyshohet se i mbante në mënyrë të parregullt. Duke komentuar konfrontimin, Biden e quajti sjelljen e Trump ‘krejtësisht të papërgjegjshme’. Disa politikanë republikanë argumentuan se dy raste ishin të ngjashme, kur u pyetën për zhvillimin e ri nga CBS News.