Vendosni fjalën kyçe....

Moti i acartë përfshin SHBA-në, 18 viktima dhe 1 mln njerëz mbeten pa energji elektrike


Të paktën 18 njerëz janë vrarë dhe një milion kanë mbetur pa energji elektrike, pas një moti të acartë gjatë natës dhe stuhisë së dëborës që përfshiu SHBA-në.

Parashikuesit thanë se një ciklon bombë – kur presioni atmosferik bie shumë shpejt në një stuhi të fortë – ishte zhvilluar pranë Liqeneve të Mëdha, duke nxitur kushtet e stuhive, duke përfshirë erërat e forta dhe borën.

Shtrirja e stuhisë ka qenë pothuajse e paprecedentë, duke u shtrirë nga Kanadaja në Rio Grande përgjatë kufirit me Meksikën. Rreth 60% e popullsisë amerikane u përball me një lloj paralajmërimi për motin dimëror dhe temperaturat ranë në mënyrë drastike nën normale nga lindja e Maleve Shkëmbore deri te Apalachians, tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Më shumë se 2,600 fluturime vendase dhe ndërkombëtare u anuluan të dielën, me më shumë se pesë mijë të tjera u vonuan, sipas faqes së gjurmimit të FlightAware.

Stuhia shpërtheu tërbimin e saj të plotë në Buffalo, me erëra të forta uragane dhe borë duke paralizuar përpjekjet e reagimit emergjent. Guvernatori i shtetit tha se pothuajse çdo kamion zjarrfikës në qytet ishte i bllokuar dhe aeroporti do të mbyllet deri të hënën.