Vendosni fjalën kyçe....

Vasili: Gjykata Kushtetuese deligjitimoi përfundimisht zgjedhjet mafioze të 25 prillit, Manastirliu të shkarkohet


Deputeti i Partisë së Lirisë Petrit Vasili ka deklaruar se vendimi i Gjykatës Kushtetuese kundër urdhrit të ministres së Shëndetësisë për i përket moslejimit të votimit të emigrantëve shqiptarë që erdhën nga Greqia e Maqedonia e Veriut për zgjedhjet e 25 prillit 2021, i deligjitimon e rrëzon përfundimisht ato.

Ai shkruan se Gjykata Kushtetuese e ka cilësuar të papajtueshëm me Kushtetutën vendimin e Manastirliut për karantimin e personave që erdhën nga Greqia e Maqedonia e Veriut, duke penguar kësisoj dhjetëra mijëra emigrantë nga e drejta e votës.

“Gjykata Kushtetuese delegjitimon dhe rrezon perfundimisht zgjedhjet mafioze te 25 prillit! Zgjedhjet e 25 prillit delegjitimohen dhe rrezohen perfundimisht nga Gjykata Kushtetuese! Gjykata kushtetuese ka vendosur Deklarimin e Urdhrit nr. 219, datë 19.04.2021 “Për karantinimin e personave që vijnë në Republikën e Shqipërisë nga Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Greqia” si i papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë.” Qeveria me nje Urdherin 19.04.2021  te Ministres se shendetesise Manastirliu, ne dhunim te Kushtetutes pengoi dhjetra mijra qytetare shqiptare nga Greqia dhe Maqedonia, qe te votonin ne 25 prill me qellimin e vetem manipulimin e rezultatit te zgjedhjeve. Dhjetra mijra qytetare shqiptare nga Greqia dhe Maqedonia u ndaluan ne menyre te dhunshme te votojne nga qeveria ne 25 prill sepse i prisheshin hesapet horrave te rilindjes per vjedhjen e pushtetit! Pushteti i rilindjes pas 25 prillit 2021 eshte produkt i vjedhjes se certifikuar juridikisht dhe boterisht dhe si i tille totalisht i paligjshem.” – shkruan Vasili.

Deputeti i PL-së shton më tej se zgjedhjet e reja të parakohshme janë më e pakta që mund të bëhet për të vendosur legjitimitetin në vend.

Po kështu Vasili kërkon shkarkimin e mënjëhershëm e ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu si shkelëse me qëllim e Kushtetutës për manipulimin e zgjedhjeve.

Në fund Vasili thekson se çdo aksion pë rikthimin e legjitimitetit ndaj pushtetit të paligjshëm e mafioz, është krejt i përligjur.

“Zgjedhjet e reja te parakohshme jane veprimi me i paket per te vendosur legjitimitetin ne Shqiperi. Ky veprim per zgjedhje te reja as qe mund te diskutohet dhe as te negociohet sepse kompromis me dhunimin e Kushtetutes dhe te drejten e mohuar te votes nuk ka. Ministrja e Shendetesise duhet shkarkuar menjehere si shkelese me qellim dhe e certifikuar e Kushtetutes per qellimin e manipulimit te zgjedhjeve. Cdo aksion per rikthimin e legjitimitetit ne Shqiperi ndaj ketij pushteti ilegjitim dhe mafioz eshte totalisht i perligjur.” – mbyll reagimin Vasili.