Vendosni fjalën kyçe....

Presidentja Osmani pas incidenteve në Veri: Kurrë më në Kosovë nuk do të ketë policë të Serbisë


Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar pas incidenteve të ndodhura në veri, ku një polic u plagos në mbrëmje ndërsa u sulmua dhe një ekip gazetarësh mëngjesin e sotëm.

Në postimin e saj në Facebook, Osmani shprehet se policët dhe ushtarët e Serbisë nuk do të lejohen kurrë në territorin e Kosovës.

“Kërcënimi i hapur për agresion policor e ushtarak nga ana e Serbisë dëshmon se në atë shtet vazhdon mendësia hegjemoniste. Kjo duhet të refuzohet e kundërshtohet qartë nga e gjithë bota demokratike, e cila i dha goditjen më të fuqishme kësaj mendësie pikërisht në vitin 1999.

Plagosja e mbrëmshme e një pjesëtari të Policisë së Kosovës është veprim kriminal dhe i orientuar kundër rendit kushtetues e sovranitetit të Kosovës si dhe kundër veprimeve për sundim të rendit e ligjit. Gjithashtu, sulmet ndaj gazetarëve përbëjnë cenim flagrant të të drejtës për informim të lirë.

Autorët e këtyre krimeve, urgjentisht të sillen para drejtësisë, ndërkaq institucionet e drejtësisë duhet të veprojnë menjëherë.

Në territorin e Republikës së Kosovës kurrë më nuk do të ketë policë dhe ushtarë të Serbisë! Ëndrra hegjemoniste e Serbisë nuk do të jetësohet kurrë!”– tha Osmani.