Vendosni fjalën kyçe....

Rrëshqitjet e dheut vrasin të paktën tre persona në ishullin Ischia të Italisë, disa të zhdukur (Video)


Të paktën tre persona, duke përfshirë një vajzë të  vogël, kanë humbur jetën në ishullin italian të Iskias, pasi një rrëshqitje e shkaktuar nga shiu i rrëmbyeshëm shkatërroi një qytet të vogël, tha zyra e prefektit të Napolit të dielën.

Punonjësit e urgjencës shtuan përpjekjet e kërkimit një ditë pasi një rrëshqitje dheu e shkaktuar nga shiu i rrëmbyeshëm shkatërroi Casamicciola Terme.

Rreth 10 persona janë ende të zhdukur, sipas të dhënave të siguruara nga prefekti më herët të dielën.

Dhjetëra zyrtarë të emergjencës kanë nxituar në ishullin e goditur nga përmbytjet.

Të dielën, ekipet e zhytësve iu bashkuan përpjekjeve, duke kërkuar në ujërat jashtë portit të Casamiçiola, ku një valë balte, mbeturinash dhe gurësh u shkëput nga mali më i lartë i ishullit të shtunën dhe u rrëzua mbi shtëpi dhe rrugë.

Fotot dhe pamjet video ajrore treguan ndërtesat e shkatërruara nga rrëshqitja e dheut dhe disa makina të shtyra në det nga ajo që një banor e përshkroi si ‘një ujëvarë uji e balte’.

Qeveria e re e krahut të djathtë të Italisë e udhëhequr nga Giorgia Meloni mbajti një mbledhje të kabinetit të dielën dhe nxori një dekret që synon ofrimin e ndihmës së shpejtë për njerëzit në nevojë pas katastrofës, duke përfshirë 167 persona që u evakuuan.

Dekreti parashikonte një paketë ndihme fillestare prej 2 milionë eurosh dhe parashikonte pezullimin e pagesave të taksave për banorët deri në fund të vitit.

I populluar dendur, Ischia është një ishull vullkanik i cili shtrihet rreth 30 km në perëndim të Napolit. Ai tërheq vizitorët në banjat e saj termale dhe bregdetin piktoresk.

Statistikat tregojnë se Ischia ka një numër të madh shtëpish që janë ndërtuar në mënyrë të paligjshme, duke i vënë banorët në rrezik të përhershëm nga përmbytjet dhe tërmetet, të cilat shpesh kanë goditur ishullin kodrinor gjatë viteve të fundit.