Vendosni fjalën kyçe....

Aksidenti ajror me 6 viktima në SHBA, çasti kur dy avionët përplasen në ajër (Video)


Gjashtë persona kanë humbur jetën në një aksident ajror të ndodhur në Dallas, SHBA, pas përplasjes së dy avionëve të Luftës së Dytë Botërore.

Pamjet tregojnë avionin duke goditur njëri-tjetrin në një lartësi të ulët, teksa njëri prej avionëve ndahet në gjysmë dhe më pas të dy shpërthejnë në flakë.

Avionët – një prej tyre një Boeing B-17 Flying Fortress – po merrnin pjesë në një shfaqje ajrore përkujtimore pranë Dallasit.

Shoqata e Pilotëve Aleate, e cila përfaqëson pilotët e ‘American Airlines’, tha se Terry Barker dhe Len Root – dy nga ish anëtarët e saj – ishin në mesin e atyre që vdiqën në përplasje.

Administrata Federale e Aviacionit tha se do hetojë përplasjen në ngjarjen treditore, e cila e përshkruan veten si premiera ajrore e SHBA-së në Luftën e Dytë Botërore dhe që po mbahej për nder të Ditës së Veteranëve.

Kryebashkiaku i Dallasit Eric Johnson e quajti atë një ‘tragjedi të tmerrshme’.

Numri i viktimave nuk është konfirmuar ende, tha ai. Avioni i dytë, një P-63 Kingcobra, ishte një avion luftarak i përdorur në të njëjtën luftë, por i përdorur në luftime vetëm nga Forcat Ajrore Sovjetike.

B-17 zakonisht ka një ekuipazh prej rreth katër deri në pesë persona, ndërsa P-63 ka një pilot të vetëm, tha Hank Coates, nga Forca Ajrore Përkujtimore që organizoi ngjarjen.