Vendosni fjalën kyçe....

SHBA në zgjedhje, amerikanët votojnë sot për Kongresin dhe Senatin


Qytetarët amerikanë po votojnë sot në zgjedhjet afatmesme, që do të përcaktojnë kontrollin e Dhomës dhe Senatit.

Këto zgjedhje do të caktojnë kush do të vendosë axhendën në Uashington dhe në gjithë vendin për dy vitet e ardhshme.

Sipas medieve amerikane, republikanët duken të favorizuar në sondazhe për të fituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, ndërsa gara për kontrollin e Senatit duket e ngushtë.

Në SHBA mbahen zgjedhje të veçanta për të zgjedhur presidentin dhe për të vendosur se cilët politikanë ulen në Uashington DC.

Presidenti Joe Biden pati një fundjavë të ngarkuar duke bërë fushatë për demokratët në gara të ngushta në Nju Jork dhe Pensilvani, ku ish-presidenti Barack Obama u bashkua gjithashtu për të ndihmuar kandidatin e Senatit John Fetterman. Të dielën, Biden bëri fushatë për guvernatoren demokrate të Nju Jorkut, Kathy Hochul, e cila po përballet me një garë të papritur të ngushtë kundër deputetit republikan Lee Zeldin. Një tjetër ish-president, Bill Clinton, bëri fushatë me Hochul në Brooklyn të shtunën, së bashku me udhëheqësin e shumicës në Senat, Chuck Schumer dhe kryetarin e bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams.

Deri më tani votuesit kanë hedhur më shumë se 42 milionë vota në zgjedhjet afatmesme që nga mbrëmja e së hënës.

Në një ditë që do të ketë pasoja masive për axhendën legjislative të Joe Biden dhe presidencën e tij, presidenti, tani për tani duket se nuk ka plan të duket në publik për sot.

Biden thuhet se nuk do të bëjë asnjë paraqitje publike të martën. Nuk ka asgjë në kalendarin e tij përveç një njoftimi të përditshëm të sigurisë kombëtare në orën 9:30 të mëngjesit.

Kryetarët zakonisht nuk mbajnë ngjarje në ditën e zgjedhjeve, në mënyrë që të mos tërheqin vëmendjen ose turmat larg kandidatëve.

Por në ditën e zgjedhjeve të para afatmesme të ish-presidentit Barack Obama më 2 nëntor 2010, programi publik i presidentit përfshinte katër intervista në radio dhe një takim me sekretarin e Mbrojtjes në Shtëpinë e Bardhë, përpos informimeve të tij të përditshme ekonomike dhe të sigurisë kombëtare.