Vendosni fjalën kyçe....

Sali Berisha: Qeveria parodi tallëse me aferën e inceneratorëve, shumë shpejt do të nisin protestat masive, s’mumd ti lejojmë më të tallen


Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar përsëri sekretarin e Këshillit të Ministrave Ëngjëll Agaçi në lidhje me aferën e Inceneratorëve.

Në një deklaratë nga selia blu, Berisha deklaroi se Agaçi edhe pse u njoftua me shkresë se procedura ishte e paligjshme, firmosi 17 procedura të paligjshme brenda 24 orëve.

 “Sot dua të denoncoj parodinë që po ndodh me aferën e inceneratorëve. Ju e patë njeriu absolutisht i dytë më përgjegjës për këtë aferë 420 milionë hyri dhe doli serbes si të ishte në një kafene si Skapi i partisë. Qytetarët duhet ta dinë se paratë, taksat e tyre, u dhanë pikërisht nga firma e kundraligjshme e Edi Ramës dhe Ëngjëll Agaçi.

Taksapaguesit shqiptarë e paguajnë vetëm që t’i thotë kryeministrit dhe këshillit të ministrave përputhen apo nuk përputhen me ligjin. Ai megjithëse enti i specializuar kombëtar i prokurimeve i drejtuar nga Eduard Ahmeti i bëri shkresë e procedura e prokurimit është e paligjshme, prokurim me negociatë të mbyllur, ai përgatiti aktin për të dhënë fondet për këtë prokurim të paligjshëm i cili në rast se Agaçi bllokonte fondet shndërrohej në një letër të vdekur pa vlerë.

Ai kërkon të lajë duart dhe të thotë se tenderin e shpalli ministri ndërsa ai me vetëdije se ishte në kundërshtim me ligjin firmosi disbursimin e parave. Agaçi dhe vetëm ai mund të realizonte 17 procedura në 24 orë. Pëveç Agaçit një gjë të tillë mund ta bënte vetëm kryeministri i vendit. Askush tjetër nuk ka fuqi ekzekutive për të urdhëruar agjencitë që me emergjencë brenda 24 orëve të dorëzojë 17 akte për procesin e kontraktimit të një kompanie që nuk plotësonte asnjë kusht.

Agaçi dhe Edi Rama janë fajtorët më kryesorë sepse firmosën disbursimin e shumave shumë milionëshe një kompanie që sapo ishte krijuar dhe nuk plotësonte asnjë kriter ligjor për t’iu besuar ndërtimi i inceneratorëve. Plotësonte si kriter të vetëm një kompani false të Edi Ramës dhe Ëngjëll Agaçit për t’i vjedhur shtetit dhe taksapaguesve qindra miliona euro.”– deklaroi ai.

Ish-kryeministri ka paralajmëruar se shumë shpejt do të nisin protesta të fuqishme të udhëhequra nga PD.

 “Në shumë shpejt do u prijmë protestave të fuqishme. Nuk mundet më kush të tallet me djersën e popullit shqiptar. Ajo që ndodhi me Agaçin ishte një parodi tallëse, ndaj dhe denoncoj publikisht këtë qëndrim dhe ju them shqiptarëve se përgjegjësit kryesorë për aferën e inceneratorëve janë vetëm Edi Rama dhe Engjëll Agaçi, që firmosin për xhepat e tyre për të mbyshur valixhet me euro. Fap fap fap e tak tak tak firmosin Rama e Agaçi.”– u shpreh Berisha.