Vendosni fjalën kyçe....

“Greqia po ecën drejt moçalit, nuk i afrohet dot nivelit tonë” – Erdogan


Greqia nuk është e barabartë me Turqinë dhe do futet në një moçal duke u përballur me të, ka paralajmëruar presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Ai kritikoi Athinën për militarizimin e supozuar të ishujve të saj në detin Egje.

Qëllimi i vërtetë i qëndrimit konfrontues të Athinës ndaj Turqisë është duke penguar përparimin e vendit drejt madhështisë, tha presidenti, në një fjalim të hënën pas një takimi të kabinetit turk.

“Kjo është një lojë e rrezikshme për politikanët grekë, shtetin grek, popullin grek dhe ata që i përdorin ata si kukulla.” – tha Erdogan.

“As ato instalime ushtarake dhe as ajo mbështetje politike dhe ekonomike nuk mjaftojnë për ta ngritur Greqinë në nivelin tonë, por këta hapa të gabuar janë të mjaftueshëm për ta tërhequr Greqinë në moçal në çdo kuptim.” – shtoi ai.

Udhëheqësi turk po komentonte vendosjen e raportuar të armëve shtesë në ishujt Lesbos dhe Samos. Javën e kaluar, media në Turqi tregoi atë që ata pretenduan se ishin pamjet e xhiruara nga dronët ushtarakë të Ankarasë, duke treguar automjete të blinduara që shkarkoheshin nga një anije zbarkimi greke. Pajisjet i ishin dhuruar Athinës nga Uashingtoni.

Ankaraja thirri ambasadorin grek për të paraqitur një protestë zyrtare të hënën, por Athina i hodhi poshtë akuzat e saj si të pabaza. Qeveria greke thotë se aktivitetet e saj ushtarake në Egje janë reaguese ndaj politikave agresive të Turqisë.

Erdogan akuzoi Greqinë se ishte e përfshirë në ‘manipulime dhe përshkallëzime’ dhe paralajmëroi se rezultati i një konfrontimi të mundshëm me Turqinë do të ishte katastrofik për popullin grek. Lesbos dhe Samos dikur ishin pjesë e Perandorisë Osmane, por kontrolli i Stambollit mbi to u pakësua nga fillimi i shekullit të 20-të. Greqia i inkorporoi ishujt së bashku me disa të tjerë në fillim të viteve 1910.

Athina vulosi sovranitetin e saj mbi to sipas Traktatit të Lozanës të vitit 1923, i cili i dha fund armiqësive të Turqisë me kombet evropiane. Kushtet e marrëveshjes e ndalonin në mënyrë specifike Greqinë të ndërtonte baza detare ose fortifikime në katër prej tyre, duke përfshirë Lesbosin dhe Samosin.