Vendosni fjalën kyçe....

‘Fiona’ godet Kanadanë lindore, Trudeau: E kanë fajin ndryshime klimatike (Video)


Një stuhi e fuqishme ka lënë një gjurmë shkatërrimi në Nova Scotia, Prince Edward Island, Neëfoundland dhe Quebec, pasi arriti në Kanada në fund të javës së shkuar si një ciklon posttropikal.

Me erëra të forta uragani, shira të rrëmbyeshëm dhe valë të larta, Fiona shkatërroi ndërtesa dhe përfshiu të paktën 12 struktura të tëra në oqean, sipas një banori të Port Aux Basques i cili foli për Associated Press.

Rreth 415,000 banorë të Nova Scotia – rreth katër në pesë – përjetuan ndërprerje të energjisë, ndërsa 82,000 banorë të ishullit Prince Edward (95% e banorëve të ishullit) gjithashtu mbetën në errësirë ​​dhe 44,329 humbën energjinë elektrike në New Brunswick.

Prej tyre, 380,000 mbetën pa energji që nga pasditja e së shtunës, sipas CEO-s së Nova Scotia Power, e cila fajësoi erërat ‘të papara’ dhe motin e rrezikshëm për vonesën e riparimeve.

Ushtria është vendosur në zonat e prekura për të ndihmuar në përpjekjet e rimëkëmbjes, heqjen e pemëve të rrëzuara dhe rivendosjen e lidhjeve të transportit, njoftoi të shtunën ministrja e Mbrojtjes Anita Anand, megjithëse ajo nuk përmendi se sa trupa do jepeshin të detajuara për këtë qëllim ose sa kohë do qëndronin.

Fiona kishte presionin më të ulët të çdo stuhie pasi arriti në tokë në Kanada, sipas Qendrës Kanadeze të Uraganeve. Kryeministri Justin Trudeau paralajmëroi se ‘gjërat vetëm sa po përkeqësohen’ për sa i përket motit, duke fajësuar për dukuritë e frikshme të motit ndryshimet klimatike dhe duke bërë thirrje për infrastrukturë më ‘të qëndrueshme rezistente’.