Vendosni fjalën kyçe....

SHBA do rishikojë ‘operacionet psikologjike’ – Washington Post


Ushtria amerikane do kryejë një auditim gjithëpërfshirës të operacioneve të saj klandestine të luftës psikologjike, mes shqetësimeve se Pentagoni mund të ketë përdorur mjete të rreme të mediave sociale për të manipuluar audiencën e huaj, thanë disa burime për Washington Post.

Nënsekretari amerikan i mbrojtjes për politikën, Colin Kahl, ka urdhëruar komandat ushtarake që të ofrojnë një ‘llogaritje të plotë’ të aktiviteteve të tyre të luftës psikologjike brenda një muaji, sipas një raporti të Monday Post, i cili citon shumë zyrtarë të paidentifikuar të administratës dhe Pentagonit të njohur me çështje.

“Mesazhi ishte në thelb, ‘Duhet të më justifikoni pse po bëni këto lloj gjërash’.” – tha një zyrtar, duke përshkruar direktivën e Kahl.

Urdhri thuhet se u nxit nga shqetësimet në Shtëpinë e Bardhë mbi ‘përpjekjet e Departamentit të Mbrojtjes për manipulim të audiencës jashtë shtetit’ duke përdorur mediat sociale dhe vjen pasi Twitter dhe Facebook hoqën rreth 150 llogari të rreme që thuhet se ishin të përfshira në ‘operacionet e ndikimit të fshehtë’.

Largimet u zbuluan nga studiues në Graphika dhe Observatori i Internetit i Stanfordit, të cilët publikuan një raport që theksonte rrjetet në internet që dyshohet se shtyjnë narrativa ‘pro-perëndimore’, anti-ruse dhe të tjera të politizuara.

Ndërsa studimi nuk fajësoi ndonjë aktor të veçantë për llogaritë e rreme, dy zyrtarë i thanë Monday Post se CENTCOM i SHBA – komanda luftarake që mbikëqyr forcat në Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe Azinë Qendrore – ‘është ndër ata që po përballen me shqyrtimin e aktiviteteve të tyre’, për operacionet e ndikimit të saj.

CENTCOM nuk ka komentuar nëse ndonjë nga llogaritë e dyshimta është krijuar nga personeli ose kontraktorët e saj, por një zyrtar vuri në dukje se një sjellje e tillë ‘do ishte absolutisht një shkelje e doktrinës dhe praktikave të stërvitjes’.

Në vitin 2020, punonjësit në Twitter dhe Facebook kontaktuan ushtrinë amerikane për të ngritur shqetësime për llogaritë e rreme që ata besonin se ishin të lidhura me Pentagonin, tha media.

Një zëdhënës i Pentagonit, Gjenerali Patrick Ryder tha se operacionet e informacionit ushtarak ‘mbështesin prioritetet tona të sigurisë kombëtare’, por duhet të kryhen në mënyrë të ligjshme, duke shtuar ‘Ne jemi të përkushtuar për zbatimin e këtyre masave mbrojtëse’.