Vendosni fjalën kyçe....

Putin: Planet e Rusisë në Ukrainë nuk ndryshojnë pavarësisht kundërofensivës së Kievit


Kundërofensiva e fundit e Ukrainës nuk do të ndryshojë planet e Rusisë, ka thënë Vladimir Putin në një deklaratë publike për këtë çështje.

Në një arritje të jashtëzakonshme, forcat ukrainase thonë se kanë kapur mbi 8,000 km katrorë (3,088 milje katrore) në gjashtë ditë në rajonin lindor të Kharkiv.

Por Putin tha se nuk ishte me nxitim dhe ofensiva në rajonin e Donbasit të Ukrainës mbetet në rrugën e duhur.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Rusia deri më tani nuk kishte vendosur forcat e saj të plota.

Operacioni ynë sulmues në Donbas nuk po ndalet. Ata po ecin përpara – jo me një ritëm shumë të shpejtë – por gradualisht po marrin gjithnjë e më shumë territor,” tha ai pas një samiti në Uzbekistan.

Rajoni industrial i Donbasit në Ukrainën lindore është fokusi i pushtimit rus, për të cilin Putin pretendon në mënyrë të rreme se është i nevojshëm për të shpëtuar rusishtfolësit nga gjenocidi.

Pjesë të Donbasit janë pushtuar nga separatistët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014. Rajoni i Kharkivit, ku u nis kundërsulmi i fundit i Ukrainës, nuk është pjesë e Donbasit.

Në komentet e së premtes, Putin theksoi gjithashtu se vetëm një pjesë e ushtrisë ruse po lufton në Ukrainë, duke kërcënuar një përgjigje “më serioze” nëse sulmet ukrainase vazhdojnë.

“Ju kujtoj se ushtria ruse nuk po lufton në tërësi… Vetëm ushtria profesionale po lufton.”

Deri më tani, Rusia nuk i ka shpallur zyrtarisht luftë Ukrainës dhe vetëm i referohet pushtimit të saj si një “operacion special ushtarak”.

Por pas humbjeve të fundit të Rusisë, disa komentues pro-Kremlinit kanë bërë thirrje për mobilizimin e më shumë forcave. Një video e zbuluar kohët e fundit, e cila duket se tregon një përpjekje për të rekrutuar të dënuar në një kompani private ushtarake, sugjeron se Rusia po përpiqet të gjejë mjaft burra të gatshëm për të luftuar.