Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina pëson ndërprerje të madhe të energjisë pas ‘sulmeve ruse’


Rajone të shumta të Ukrainës juglindore pësuan mungesa të energjisë elektrike të dielën vonë. Zyrtarët e lartë ukrainas, përfshirë presidentin Zelensky, kanë thënë se ndërprerjet e energjisë janë shkaktuar nga sulmet me raketa ruse.

Errësira e plotë ka goditur rajonet e Kharkovit dhe Donetsk, tha Zelensky në një postim në mediat sociale, me sa duket duke iu referuar pjesës së kontrolluar nga ukrainasit eRepublikës Popullore të Donetskut. Rajonet e Sumy, Dnepropetrovsk, Poltava, Zaporozhye dhe Odessa janë goditur nga ndërprerje të pjesshme, sipas presidentit, i cili fajësoi për incidentin ‘terroristët rusë’.

Deri tani Moska ka qëndruar në heshtje për këtë çështje, duke mos konfirmuar e as mohuar përfshirjen e saj në ndërprerjen e energjisë në Ukrainë. Megjithatë, incidentit i ka paraprirë raportimi i lëshimit të raketave të shumta të lundrimit nga anijet ushtarake ruse të pozicionuara në Detin e Zi dhe Kaspik.

Energjia ka ndikuar në funksionimin e hekurudhave të Ukrainës, të cilat raportuan vonesa në orar në gjithë vendin. Deri tani, shërbimet e urgjencës kanë arritur të rivendosin furnizimin me energji elektrike vetëm në rajonet Poltava, Sumy dhe Dnepropetrovsk, sipas raporteve të mediave ukrainase.