Vendosni fjalën kyçe....

“Faturën për sanksionet kundër Rusisë ta paguajë BE-ja, po ato s’duhet të hiqen” – Salvini


Bashkimi Evropian duhet të kompensojë qytetarët e tij për ‘pandeminë e energjisë’ që rezulton nga sanksionet anti-ruse për konfliktin në Ukrainë, tha të dielën ish-zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini.

Duke folur për radion RTL, Salvini, një anëtar i Senatit që drejton partinë e krahut të djathtë Lega Nord, tërhoqi një paralele me paketat stimuluese financiare gjatë bllokimeve të Covid.

“Lëreni Evropën, siç ndodhi gjatë pandemisë, të vendosë një mburojë për të mbrojtur familjet dhe bizneset dhe për të mbuluar faturat shtesë që familjet duhet të paguajnë.” – tha ai, duke shtuar se Brukseli do duhet të miratojë masa të tilla për të shmangur papunësinë masive.

Salvini sinjalizoi gjithashtu mbështetjen e tij për sanksionet kundër Rusisë, pavarësisht nga joefikasiteti i tyre i dukshëm. Ai vuri në dukje se partia e tij ka mbështetur të gjitha llojet e mbështetjes për Ukrainën dhe ka dënuar ofensivën ushtarake të Rusisë.

Megjithatë, ai vuri në dukje se Moska po grumbullon fitime nga çmimet e larta të naftës dhe gazit, ndërsa Evropa po vuan nga kriza e energjisë.

“Do të ishte i vetmi rast në të cilin personi i sanksionuar fiton para dhe ai që sanksionon vuan.” – vuri në dukje ai, duke shtuar se Brukseli e pranon se lufta ekonomike është një thikë me dy tehe.

Sipas politikanit italian, BE-ja nuk mund t’i heqë sanksionet, pasi kjo do të nënkuptonte dorëzimin ndaj Rusisë.

Megjithatë, javën e kaluar, Salvini i kërkoi BE-së të rishikonte politikën e saj të sanksioneve kundër Rusisë, duke thënë se kjo mund të dëmtojë më shumë vendet anëtare sesa Moskën.

Italia do mbajë zgjedhjet e përgjithshme më 25 shtator pas rënies së qeverisë së Mario Draghit në korrik. Sipas një studimi të publikuar muajin e kaluar nga Instituti Cattaneo, blloku i krahut të djathtë të Italisë, pjesë e të cilit është Lega Nord e Salvinit, është në rrugën e duhur për të fituar një shumicë të gjerë në të dyja dhomat e parlamentit.