Vendosni fjalën kyçe....

Përplasja e anijes me cisternën e gazit në Gjibraltar, garë për të ndaluar rrjedhjen e naftës në det


Ekipet e shpëtimit kanë nxituar këtë të pompojnë karburant nga një anije e bllokuar pasi ajo u përplas me një cisternë gazi disa ditë më parë në Gjibraltar dhe filloi të rrjedhë naftë në det.

Autoritetet thanë se kishte pasur një rrjedhje të konsiderueshme të naftës. Deri të premten në mëngjes, siç shkruan BBC autoritetet britanike thanë se 80% e karburantit dizel të anijes ishte hequr. Kryeministri ende në detyrë Boris Johnson i përshkroi 48 orët e ardhshme si vendimtare.

Punëtorët do të fillonin të pomponin naftën e rëndë të anijes, e cila ishte karburanti më ndotës në bord, tha Fabian Picardo për BBC.

“Jam shumë i shqetësuar për një derdhje të mundshme dhe nuk do të qetësohem derisa anija të hiqet plotësisht.”

Askush nuk u lëndua kur dy anijet u përplas të hënën vonë. Mësohet se kapiteni i anijes që tranportonte naftën është arrestuar.