Vendosni fjalën kyçe....

Escobar: Nesër presim një marrëveshje që ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës


“Kosova dhe Serbia duhet të zhvillojnë bisedime produktive të enjten në Bruksel”-ka deklaruar i dërguari i  Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një deklaratë ekskluzive për Kanal10.

Escobar më tej ka theksuar se pritjet janë që të arrihet një marrëveshje e cila e ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës, po ashtu që parandalon dhunën, transmeton Gazeta10. 

Ne duam të kemi bisedime produktive nesër dhe po shpresojmë se të dyja palët mund të arrijnë një marrëveshje e cila ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës dhe gjithashtu parandalon dhunën. Kështu që po shpresojmë për bisedime të mira. Faleminderit shumë!”, ka deklaruar Escobar për Kanal10. 

Të enjten në Bruksel, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Vuçiç, do të takohen me përfaqësues të BE-së dhe ShBA-së në kuadër të dialogut.