Vendosni fjalën kyçe....

Trump thotë se FBI i sekuestroi pasaportat: Persekutim i paparë, jemi kthyer në vend të botës së tretë


Ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump tha të hënën se agjentët e FBI-së sekuestruan pasaportat e tij gjatë një bastisjeje në shtëpinë e tij në Florida.

Trump, i cili e ka dënuar bastisjen si ‘persekutim politik’, tha gjithashtu për Fox News se agjencia mund të kishte lënë ‘çdo gjë që dëshironte’ gjatë kontrollit.

Pasuria e Trump në Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, u bastis nga agjentët e FBI-së të hënën e kaluar.

Duke vepruar në bazë të një urdhër kontrolli të gjerë të autorizuar personalisht nga Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland, agjentët morën rreth 20 kuti sendesh nga rezidenca e ish-presidentit, me raportet e mediave që sugjeronin se disa nga kutitë përmbanin dokumente të klasifikuara që kishin të bënin me armët bërthamore.

Në një postim në platformën e tij ‘Truth Social’ të hënën, Trump tha se FBI ‘vodhi’ tre pasaportat e tij, njëra prej të cilave ishte e skaduar.

“Ky është një sulm ndaj një kundërshtari politik në një nivel të paparë më parë në vendin tonë. Bota e Tretë!” – tha ai.

Pasaportat zakonisht nuk konfiskohen nga organet e zbatimit të ligjit, përveç nëse një i dyshuar tashmë është akuzuar për një krim dhe konsiderohet se rrezikontë arratiset. Ndërsa Trump nuk është akuzuar për një vepër penale, sekuestrimi i këtyre dokumenteve zakonisht sugjeron se mund të pasojë një aktakuzë.

Trump e ka dënuar ashpër FBI-në, duke e quajtur bastisjen një shembull ‘persekutimi politik’. Shumë ekspertë konservatorë dhe ligjvënës republikanë e shohin bastisjen si një përpjekje për të gjetur prova dhe për të akuzuar Trump në mënyrë që të parandalohet që ai të kandidojë në vitin 2024.

Deklarata e FBI-së mbi të cilën bazohej urdhri i kontrollit mbetet e vulosur dhe ligjvënësit republikanë kanë kërkuar që ajo të bëhet publike, për të provuar se bastisja ‘nuk ishte thjesht një ekspeditë peshkimi’.

Duke folur për Fox News të hënën, Trump tha se FBI kishte thyer dhe marrë gjithçka që dëshironte të merrte dhe se ekipit të tij në Mar-a-Lago iu tha të ‘fiknin kamerat’dhe ‘të qëndronin jashtë’ ndërsa agjentët krehën pronën.

Trump ishte hetuar tashmë nga FBI në prag të zgjedhjeve të 2016-ës, me hetimin që më vonë u zgjerua në hetimin ‘Russiagate’ të Prokurorit Special Robert Mueller.

Mueller nuk gjeti asnjë provë se Trump kishte bashkëpunuar me Rusinë për të ndikuar në zgjedhje dhe deklarata e FBI-së, e cila përdori për të marrë një urdhër mbikëqyrjeje për fushatën e Trump, u zbulua se bazohej në një dosje thashethemesh të paverifikueshme, të cilat FBI e dinte gjatë gjithë kohës se ishte e pavërtetuar.