Vendosni fjalën kyçe....

SHBA e zemëruar me Indinë për naftën ruse


Uashingtoni ka shprehur zemratën e tij me Nju Delhin lidhur me prodhimet ruse të naftës që dyshohet se janë dërguar në SHBA nga India, raportoi Reuters të shtunën, duke cituar zëvendësguvernatorin e Bankës së Rezervës së Indisë, Michael Patra.

Sipas Patra, Thesari i SHBA-së informoi autoritetet e vendit se një anije indiane dyshohet se mori naftë nga një cisternë ruse në det të hapur dhe e dërgoi atë në një port në shtetin e Gujaratit në bregun perëndimor të vendit, ku nafta u përpunua dhe më pas u dërgua në Nju Jork.

SHBA ndaloi naftën dhe produktet e naftës ruse të hyjnë në vend në fillim të këtij viti, si pjesë e sanksioneve që synojnë Rusinë në lidhje me luftën në Ukrainë.

India nuk ka marrë pjesë në sanksionet e Perëndimit ndaj Moskës dhe ndërkohë ka rritur dhjetëfish blerjet që nga marsi, duke përfituar nga zbritja e çmimit të naftës që Moska ka ofruar.

Sipas Bloomberg, Rusia ka kaluar Arabinë Saudite si furnizuesi i dytë më i madh i vendit të Azisë Jugore në qershor, e dyta pas Irakut.

Ambasada e SHBA në Nju Delhi nuk e komentoi deklaratën e Patra kur u pyet nga Reuters.