Vendosni fjalën kyçe....

“Sanksionet të gabuara, Brukseli ‘bën ish pa pasur pula” – Kreu i parlamentit hungarez


Kryetari i Asamblesë Kombëtare hungareze, Laszlo Kover ka dënuar sanksionet ekonomike të BE-së si ‘të gabuara deri në thelb’, duke parashikuar shkatërrim ekonomik si rezultat. Kover, një kritik prej kohësh i bllokut, shtoi se suksesi i Hungarisë varet nga bashkëpunimi me Lindjen dhe Perëndimin.

Duke folur në qytetin hungarez të Bugac të shtunën, Kover përdori një proverb hungarez për të përshkruar vendimin e BE-së për të vendosur sanksione masive ekonomike ndaj Rusisë duke u mbështetur ende në eksportet e saj të energjisë.

“Politikanët e Brukselit ‘bëjnë ish pa pasur pula’” – u tha ai të pranishmëve të festivalit Kurultaj, një ngjarje vjetore që feston kulturën e kuajve stepë-nomadë euroaziatike dhe turke.

Kover shtoi se sanksionet, të vendosura në shtatë raunde të njëpasnjëshme që kur Rusia nisi operacionin e saj ushtarak në Ukrainë në shkurt, janë ‘të gabuara në thelb’ dhe do të çojnë në shkatërrim ekonomik për Evropën.

Kover është anëtar i partisë Fidesz të kryeministrit hungarez Viktor Orban dhe vetë Orban ka shprehur një pikëpamje të ngjashme për politikën e sanksioneve të Brukselit. Në një fjalim muajin e kaluar, Orban vlerësoi hapur se ‘sanksionet nuk po destabilizojnë Moskën’ siç synohej.

BE, që varet nga Rusia për rreth 40% të gazit të saj dhe një të tretën e naftës së saj, po përballet me kostot e larta të energjisë dhe inflacionin rekord, pasi ka vendosur një ndalim të pjesshëm të naftës ruse dhe ka njoftuar një pakësim në faza të importeve të gazit rus.

Me shumë shtete të BE-së që po detyrojnë racionimin e energjisë, gjendja pritet të përkeqësohet me fillimin e dimrit.

Hungaria ka arritur të nxjerrë një përjashtim nga embargoja e naftës dhe ka qenë në bisedime me Moskën për të rritur blerjet e saj të gazit nga Rusia.