Vendosni fjalën kyçe....

Ministri Sveçla pas “non gratës” së gazetares Daria Aslamova: Dëshmi e pakundërshtueshme e ndërhyrjes ruse në veri të Kosovës


Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës Xhelal Sveçla ka komentuar përsëri ndalimin dhe shpalljen ‘nongrata’ të gazetares ruse Daria Aslamova.

Në një postim në “Twitter”, Sveçla tha se fakti që Aslamova u ndalua duke hyrë në Kosovë në të njëjtën ditë kur Policia e Kosovës u sulmua, është dëshmi e ndërhyrjes ruse në Kosovë.

Sipas tij, gazetarja Daria Aslamova është spiune e konfirmuar ruse e angazhuar në propagandë lufte në Ukrainë.

“Në të njëjtën ditë që policia jonë u sulmua nga bandat kriminale dhe vetëm gjashtë ditë pas incidenteve të së dielës, Daria Aslamova, një spiune ruse e angazhuar në propagandën e luftës në Ukrainë është arrestuar duke tentuar të hyjë në Kosovë nga Serbia – dëshmi e pakundërshtueshme e ndërhyrjes së Rusisë në veri të Kosova.

Sot në autoritetin tim si Ministër i Punëve të Brendshme, e kam shpallur Daria Aslamovën persona non grata në Republikën e Kosovës për pesë vitet e ardhshme.”-shkruan ai.

Kujtojmë se gazetarja Daria Aslamova është arrestuar në veri të Kosovës, më 6 gusht. 52-vjeçarja nga Rusia, është korrespodente speciale për të përditshmen ruse Komsomolskaya Pravda.