Vendosni fjalën kyçe....

Trajnerit të Barcelonës i ndalohet hyrja në SHBA, shkak vizitat e tij në Iran


Trajnerit të Barcelonës, Xavi, u mohua nga zyrtarët e emigracionit hyrja në Shtetet e Bashkuara përpara turneut 17-ditor parasezonal të skuadrës së tij, thuhet për shkak se ai kishte vizituar Iranin në disa raste ndërsa përfaqësonte ish-klubin e tij Al Sadd.

Klubi u nis për në Florida përpara një ndeshjeje miqësore me Inter Miami të David Beckham më 20 korrik, me ndeshje të tjera të planifikuara kundër Real Madrid, Juventus dhe Neë York Red Bulls – por planet e tyre kanë hasur në pengesë pasi Xavi u largua nga zyrtarët e emigracionit teksa klubi nuk arriti të sigurojë dokumentacionin e saktë.

Tre vizitat e Xavi në Iran në pesë vitet e fundit kuptohet se kanë ngritur flamurin e kuq në SHBA dhe tani ai do duhet të marrë dokumentacion shtesë për të shpjeguar vizitat e tij të përsëritura në vendin e Lindjes së Mesme, i cili për një kohë të gjatë ka pasur marrëdhënie të dobët me marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara.

Është raportuar nga Mirror se dokumentacioni përkatës nuk është paraqitur siç kërkohet përpara fluturimit të së shtunës dhe se zyrtarët e klubit po përpiqen të bëjnë rregullime të mëtejshme në mënyrë që Xavi të mund të fluturojë për t’iu bashkuar ekipit të tij të hënën.

Ai mësohet se ka qëndruar në Katalonjë derisa të zgjidhet burokracia. Xavi është ylli i tretë i sportit të profilit të lartë që i është refuzuar hyrja në Shtetet e Bashkuara në javët e fundit, pas raportimeve se Tyson Fury-t iu kundërshtua miratimi nga zyrtarët e emigracionit në dy raste kohët e fundit, thuhet për shkak të lidhjeve të tij me mafiozin e dyshuar Daniel Kinahan.

Vëllait më të vogël të Fury-t, Tommy, iu mohua gjithashtu qasja në vend, duke detyruar anulimin e betejës së tij të planifikuar me Jake Paul.

Problemet e Xavi, megjithatë, mendohet se janë të rregullueshme dhe pritet që ai të largohet në prag të ndeshjes së së martës së Barcelonës me Inter Miami.